Debata kandidátů na pozici předsedy Evropské komise

Rozdíly mezi jednotlivými kandidáty, které v debatě zazněly, byly značné.

Německá Tagesschau v článku Holgera Beckmanna informuje o debatě kandidátů na pozici předsedy Evropské komise. Zabodovala prý komisařka Vestagerová, ale obsahové rozdíly byly značné.

Za sekci křesťanských demokratů (EPP) vystoupil politik CSU Manfred Weber, za sociální demokraty Frans Timmermans. Weber si pro Komisi přál nový začátek, novou éru optimismu. Prý „jako Evropané můžeme dosáhnout mnohého“.

Timmermans hovořil o obsahových otázkách. O tom, aby velké firmy platily daně, aby existovala celoevropská minimální mzda, a že problém klimatické změny musí mít v práci Komise prioritu.

Vystoupila ovšem také Dánka, Margrete Vestagerová, která kandiduje za sekci Liberálů (ALDE). V současné době je komisařkou pro hospodářskou soutěž.

Beckmannův článek informuje, že se účastnili i ti, kteří prý nemají šanci na to stát se předsedou Evropské komise. Německá zástupkyně Zelených, Španěl Nico Cué za Evropskou levici a Jan Zahradil z ČR, který je kandidátem frakce Konzervativců a reformátorů.

Do studia přicházely dotazy ke klimatické změně, sociální spravedlnosti a k migraci. Jan Zahradil se odlišil a nehlásil se ke společným evropským řešením. Zahradil uvedl, že „je potřeba najít jiné řešení, je potřeba respektovat suverénní práva vlád a parlamentů v členských zemích, zda chtějí azyl poskytnout, či ne“.

Nico Cué z Evropské levice chce nové směřování evropské politiky, požaduje lepší pracovní podmínky a pracovní smlouvy bez lhůt.

Timmermans kritizoval Webera za to, že byl proti portugalskému plánu dostat více lidí do práce. Tvrdil, že portugalská pracovní síla byla moc drahá a že si Portugalsko dovolilo vzdorovat politice škrtů. Ale jak se ukazuje, právě portugalská ekonomika se ozdravila. Timmermans za tato slova sklidil veliký aplaus.

Kellerová ze Zelené frakce uvedla, že nejde o výběr mezi pracovními místy a ochranou klimatu, naopak ochrana klimatu vytvoří dodatečná pracovní místa. Rozvoj nových technologií ale prozatím přenecháváme Číně, tvrdí Kellerová.

Debata byla živá, píše Beckmann, ukázaly se rozdíly mezi kandidáty, nejen u migrační politiky, ale i u otázek klimatu nebo daní. Šest kandidátů představilo šest rozličných vizí, a pět z nich chce Evropu posílit, tvrdí Beckmann pro německou veřejnoprávní Tagesschau.

(Celý záznam debaty kandidátů v českém jazyce zde.)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.