Dopady jednotného trhu EU jsou nerovnoměrné

Jádro EU má podle nové studie větší výhody z jednotného trhu než země na jihu nebo jihovýchodě EU.

Studie, kterou vydala německé Bertelsmannova nadace, zhodnotila dopady jednotného evropského obchodu. Podle závěrů práce přináší ročně občanům EU okolo 840 euro navíc v příjmech na osobu. Analýza sledovala dopady vnitřního trhu na hrubý domácí produkt na hlavu a rok.

Evropský jednotný trh vidí nová studie jako hlavní zdroj prosperity EU. Ovšem přiznává, že některé regiony z něj mají větší výhodu než jiné. Celkově je ale výhrou pro všechny, tvrdí předseda nadace Aart de Geus.

Studie došla mimo jiné k následujícím poznatkům: nejsou to největší ekonomiky EU, které mají největší výhody z jednotného trhu, naopak výhody mají malé a na vývoz orientované země, dodává ale, že země jádra EU mají největší zisky na hlavu. Jádro má mnohem větší výhody než země na jihu a na východě.

Patří sem oblast německého Hamburgu a Mnichova, a dále vývozci jako Nizozemsko, Rakousko a Belgie.

V celoevropském srovnání mají největší výhody Curych a Londýn, ročně to znamená o 2000 euro navíc v příjmech na hlavu. Švýcarsko, kde Curych leží, sice není členem EU, přesto má z členství v jednotném ekonomickém prostoru výhody. Curych získal 3590 euro a Londýn 2700 euro, Lucembursko 2800 a Irsko 1900 euro na osobu. V případě Německa (průměr 1046 euro na osobu) jsou velké rozdíly mezi regiony: oblast Mnichova 1489 euro, Hamburg 1478 euro, ale v Braniborsku jde jen o 672 euro na hlavu.

Naopak mezi země, které ve výhodách z jednotného trhu zaostávají, patří Španělsko s 590 euro, Portugalsko s 500 eury a Řecko s 400 euro příjmu na osobu za rok. Nejhorší je situace v trojici zemí – Bulharsku, Rumunsku a už zmíněném Řecku, kde se jedná o 150 až 500 euro příjmů na osobu a rok. Podle studie je řešením těchto nerovnoměrností širší aplikace evropských pravidel a společných standardů tak, aby oblast služeb a pracovníci měli férové výhody po celé Evropě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.