Vřítí se Trump do války s Íránem?

Kongres si stěžuje na naprostý nedostatek informací o prezidentových záměrech v Íránu i o smyslu posledních kroků Bílého domu.

Americký kongres je znepokojený Trumpovým konfrontačním kurzem vůči Íránu. Není jasné, jakou roli má jestřáb John Bolton. Informuje německá zpravodajská platforma Tagesschau v článku dopisovatele Martina Ganslmeiera.

Kongres si klade spousty otázek a stěžuje si na nedostatek informací. Proč se stáhla většina amerických diplomatů z Iráku? Co to znamená, že Írán ohrožuje americká zařízení na Blízkém východě? A proč varování odmítá britský generál?

Nancy Pelosiová varovala Trumpa, aby se nepokoušel začít válku proti Íránu bez souhlasu Kongresu.

Bob Menendez varoval před iráckou zkušeností. Pro CNN uvedl, že „nechce zažít něco jako ty údajné zbraně hromadného ničení v Iráku. Dovedlo nás to k jednomu z nejhorších rozhodnutí našich dějin.“

Politikům situace připomíná Irák v roce 2003 a znovu je v popředí jestřáb, tentokrát Bolton. Tenkrát patřil k těm, kteří se přimlouvali za válku v Iráku. Už dvanáct let si dává záležet na tom, aby předpovídal konec íránského režimu. Dokonce poslal ajatolláhovi „pozdravné video“, v němž mu říká, že už si dlouho na tomto světě užívat nebude.

Menendez se domnívá, že Trumpova strategie maximálního tlaku v sobě skrývá možnost rychlé eskalace. Obává se, že jeden z aktérů udělá chybu v úsudku, buď USA, nebo Írán.

USA rozčílilo hodnocení britského generála, který tvrdí, že íránské síly nepředstavují žádné zvýšené nebezpečí ani v Iráku, ani v Sýrii.

Bývalý elitní voják irácké války sděluje své poučení: nechoď do války, která riskuje životy Američanů, aniž bys měl jasný plán a strategii. Nezačínej válku, když nemáš plán, jak ji ukončit. Je jasné, že americká vláda žádný plán nemá.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.