Vydrží dobré vztahy mezi Ruskem a Tureckem?

Přes neshody v Sýrii vypadají vztahy mezi Ruskem a Tureckem dobře. Přispívá k tomu hloupá politika USA a EU.

Alexander Kruglov píše pro Asia Times, že vřelé vztahy mezi Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem spočívají na vazbách – v oblasti vojenství, obchodu, energetiky i turismu. Nemluvě o tom, že Západ si počíná chabě.

Erdogan ujišťuje, že Turecko i nadále míní koupit ruské rakety S-400. Jedná se o dohodu, která rozzuřila USA. Je ale možné, spekuluje Kruglov, že Erdogan se od USA více distancuje.

Obě země se neshodnou ohledně Sýrie, ale ani to by nemělo zabránit jejich spojenectví, myslí si Kruglov. Rusko se snaží vrazit klín mezi Turecko a NATO, což ovšem funguje i díky tomu, jak hloupě si počínají USA i EU.

Rusko a Turecko jsou aktuálně v citlivé situaci, která se týká důležité části syrského území u turecké hranice. Turecké oddíly jsou na severozápadě země se souhlasem Ruska, jenže jejich přítomnost komplikuje útok na Idlíb.

Idlíb je tématem, které obě země velice rozděluje, protože Turecko „rebely“ v Idlíbu podporuje, kdežto Damašek chce mít za podpory Ruska pod kontrolou celou zemi.

Situace mezi oběma zeměmi byla zlá v listopadu 2015, kdy turecká F-16 sestřelila ruský letoun Su-24 ve sporu o vzdušný prostor. Rusko následně na Turecko uvalilo sankce. A v prosinci 2016 byl zavražděn ruský velvyslanec v Tureckou tureckým policistou, důvodem prý byla pomsta za ruský útok na Aleppo.

Kromě Sýrie ovšem vypadají vztahy mezi oběma zeměmi velmi dobře.

Turecko bude prvním členem NATO, který koupí rakety země – vzduch (SAMs). Turecko se očividně rozčílilo americkými sankcemi a tlakem na koupi Patriotů. Nemluvě o tom, že USA hrozí, že Turecko vyřadí z programu F35 – společného úderu.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou historicky velmi komplikované, píše Kruglov. Uvádí rusko-tureckou válku, ruské převzetí Krymu, následně se mladá Turecká republika stala spojencem Sovětského svazu v boji proti imperialismu.

Po 2. světové válce se Turecko stalo členem NATO. Důležitost a atraktivita Turecka se samozřejmě týká Bosporského průlivu. Jedná se o strategické místo, jediné, kterým se ruské lodě mohou dostat z Černého moře do Středomoří. Pro námořní dopravu je důležitější než Suezský kanál.

Po anexi Krymu si Rusko uvědomuje rostoucí americkou přítomnost v Černém moři a význam Bosporu tak ještě vzrostl.

Putin to nemá s Erdoganem lehké, je to autoritář, nepředvídatelný a ambiciózní, podobně jako Lukašenko, píše Kruglov. Moskva se všemožně snaží odvrátit Turecko od Západu, takže podpořila Erdogana během pokusu o puč. Naopak, americko-turecké spojenectví je ohroženo odlišným postojem k syrským Kurdům a americkým odmítnutím vydat Fetullaha Gulena, tureckého klerika, který žije v americkém exilu.

Rusko a Turecko vedou dva tvrdí vůdci, kteří si nejspíš osobně rozumějí.

Mezi oběma zeměmi vzrostl obchod. Turecko se stává na Rusku závislejší, například v oblasti zemního plynu. Ale Rusko je zase zajímavý trh pro turecké exporty, hlavně textilní průmysl a zemědělství. Turecko mají v oblibě i ruští turisté, v současné době k cestě do Turecka ani nepotřebují pas a na tureckých příjmech z cestovního ruchu se podílejí 60 %.

Časté Erdoganovy návštěvy v Moskvě a nespočet setkání na nejvyšší úrovni ukazují turecké směřování k Moskvě. Erdogan nemá doma snadnou pozici, potřebuje spojence a potřebuje lepší ekonomiku.

Oba lídři sdílejí podobné názory například na Venezuelu.

Jsou tu i další faktory, které Turecko oddělují od Západu, píše Kruglov. Například EU odmítá přijmout Turecko za člena. Pro Evropu je Turecko muslimskou zemí s nebezpečnými hranicemi, ale Turci nesou s trpkostí, že Bulharsko a Rumunsko, které považují za méně rozvinuté, členy EU jsou. Protože nejsou muslimové.

Prodej raket S-400 je ruský diplomatický tah. Dalším klíčovým bodem je energetika, Turecký proud. Kromě toho Rusové stavějí jadernou elektrárnu na tureckém středomořském pobřeží.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.