Dohoda mezi Čínou a USA je stále možná, ale bude to chtít jednání mezi Si a Trumpem

Wang Siang-wej píše pro South China Morning Post o tom, že dohoda mezi oběma velmocemi ještě není ztracena.

USA a Čína jsou zase až po uši v obchodním sporu, uvalují na sebe cla poté, co Trump uvedl, že Čína nedodržuje své sliby. Trump jde jako obvykle z jednoho extrému do druhého, nejprve „nespěchá vůbec na dohodu s Čínou“, pak zase že „dohoda bude a rychleji, než si lidé myslí“.

Čína zase tvrdí, že „nebude dělat něco, co poškozuje její klíčové zájmy“.

Je možné, že obchodní válka stáhne ke dnu nejen obě velmoci, ale i zbytek světa. Nicméně, domnívá se Wang Siang-wej, je také možné, že to vše je vyjednávací taktika. Přepočítaly se zřejmě obě dvě strany. Trump na twitteru hlasitě vytruboval pokrok v jednáních, zatímco čínská strana, jak bývá zvykem, byla zcela zticha.

Teprve tehdy, když Trump obvinil Čínu z toho, že nedodržuje sliby, se ozval čínský vicepremiér a uvedl tři hlavní problémy, které – z pohledu Pekingu – zabránily dohodě.

Peking požadoval, aby cla, která USA uvalily před jednáním, byla odstraněna před uzavřením dohody. Zadruhé, Čína požadovala realistický cíl pro splnění amerického požadavku navýšení importů amerického zboží.

A nakonec chtěla změnit slovník dohody tak, aby byla vyrovnanější a respektovala čínskou důstojnost.

To poslední bylo to, co zničilo dohodu, píše Wang Siang-wej. Očividně šlo o to, že USA požadovaly, aby Peking neměl nic proti tomu, když USA uvalí další cla a aby Čína nesměla provést odvetu, když se USA unilaterálně rozhodnou, že Peking dohodu porušuje.

USA ovšem tvrdí, že hlavním problémem byla neochota Pekingu zavést zákon, který se bude zabývat problematikou ochrany duševního vlastnictví.

Od začátku jednání dávaly USA najevo, že chtějí, aby Čína souhlasila s doložkami vynucení dohody, protože prý je známá tím, že své závazky nedodržuje. Těžko si ale někdo v USA mohl myslet, že by snad Čína mohla někdy souhlasit s tím, že USA ji budou unilaterálně trestat.

Číňané si moc dobře pamatují ponížení z akceptace „nerovných smluv“ daných západními koloniálními mocnostmi. Čína je v této oblasti velice citlivá, připomíná Wang Siang-wej.

Prezident Si zkonsolidoval svou moc a je velmi silným lídrem, snad hned po Mao Ce-tungovi. Takový prezident by nikdy nedovolil takové formulace v dohodě, protože by tím byla otřesena jeho autorita.

Ale je možné, že i ze strany Pekingu šlo o vyjednávací taktiku.

Po kolapsu jednání z Číny zaznívaly ostré návrhy: přestat nakupovat americké potraviny i energii, snížit nákupy Boeingů, zbavit se amerických dluhopisů. Čína ovšem zatím zřejmě nebude pro silnou eskalaci.

Vicepremiér Liu ve Washingtonu uvedl, že „on už nic víc udělat nemůže“, a že je řada na Trumpovi a Si, aby se shodli. Oba dva jsou na to dost silné osobnosti, píše Wang Siang-wej.

Nabízí se šance: znovu summit G20, tentokrát v Japonsku.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.