Rakousko před novými volbami

Rakouský list Kurier informuje o nových volbách v Rakousku. Kdo má šanci na úspěch?

Aféra Ibiza hluboce změní rakouskou politiku. Nové volby už jsou jasné, budou zřejmě na podzim. Kurz doufá, že si jeho strana polepší. Koneckonců Svobodní prožívají debakl, jejich největší osobnosti musely odejít a v jejich elektorátu mohou lidovci „dobře zalovit“.

Kurier se domnívá, že Svobodní ztratí hlasy – ve prospěch lidovců především, kteří se prý posunuli tak doprava, že jsou akceptovatelní i pro klasické voliče Svobodných. Někteří voliči budou zřejmě znechuceni tak, že k volbám vůbec nepřijdou.

Kurz se může dostat k 40 %, píše Kurier, možná zkusí kombinace se sociálními demokraty nebo s liberály z Neos. V úvahu připadá i menšinová vláda, ale na absolutní většinu se asi nedostane.

Sociální demokraté mají předsedkyni, ale nemají jasné téma. Ani finančně na tom nejsou moc dobře. Předsedkyně své roli ještě nedorostla, kritizuje Kurier. Poslední výzkumy dokonce překvapivě ukázaly, že liberální Neos budou silnější opoziční silou!

Neos budou mít problémy volby finančně zvládnout, ale Zelení se na ně jistě těší, mají šanci na to, že se znovu dostanou do Národní rady.

Co se týká zákonných lhůt, připomíná Kurier, pak jsou nové volby možné nejdříve v polovině srpna. Ale dělat volby o prázdninách není moc dobrý nápad, takže realisticky to bude září nebo říjen.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.