Spojené státy varují před evropskými obrannými projekty

Zazněla slova o možných sankcích za vyloučení třetích stran z obranné spolupráce.

Spojené státy varovaly Evropskou unii před jejími plány rozšířit obrannou kooperaci v rámci EU. Podle Washingtonu tyto snahy mohou narušit dekády transatlantické spolupráce a poškodit tak NATO. Evropská strana ale tyto obavy chápe jako nepodložené.

Americká strana odmítá navržená pravidla bezpečnostní spolupráce EU, která by z této spolupráce vylučovala třetí strany – například také Spojené státy. Velvyslanec USA při EU Gordon Sondland tento bod zdůraznil ve svém dopise EU, ve kterém zmiňuje sankce a také naději, že se takovému vývoji mohou obě strany vyhnout. EU má na odpověď čas do 10. června.

Šéfdiplomatka EU Federica Mogheriniová na to reagovala slovy, že obavy USA jsou nepodložené. Mogheriniová také zdůraznila, že evropský trh ohledně nákupu vojenského vybavení je mnohem otevřenější než americký, 81 % dohod je mezinárodních, zdůraznila.

Washingtonu vadí nový sedmiletý Evropský obranný fond s rozpočtem 13 miliard euro, který v dubnu schválil Evropský parlament, a také obranná iniciativa PESCO.

V Německu na to reagovali tvrzením, že Evropané dělají jen to, co po nich Spojené státy léta požadovaly: budují vlastní obranný potenciál. Ministryně obrany Německa Ursula van Leyen prohlásila, že je nutné důvěřovat tomu, že NATO bude z těchto kolektivních snah mít prospěch.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.