Bude to oficiální konec Íránu, vyhrožoval Trump Teheránu

Americký lídr na svém oblíbeném sociálním médiu Twitter znova vyhrožoval Teheránu. Válka prý bude konec Íránu.

Americký prezident Donald Trump v neděli znova vyhrožoval íránské vládě v kontextu eskalace napětí mezi Teheránem a Washingtonem v posledních dnech. Trump nyní řekl, že by konflikt představoval oficiální konec Íránu. „Pokud Írán chce bojovat, bude to jeho oficiální konec. Už nikdy nevyhrožujte Spojeným státům“, tweetoval prezident USA.

Noviny New York Times přinesly v průběhu uplynulého týdne zprávu, že Trump uvažuje o tom, že na Blízký východ vyšle 120 tisíc vojáků. Důvodem jsou náznaky amerických zpravodajských služeb, že Írán by mohl plánovat útoky na Američany a americké objekty v regionu. Prezident zprávu odmítl s tím, že by poslal mnohem víc vojáků, kdyby se rozhodl k agresivnější politice vůči Teheránu.

V nedělním rozhovoru pro televizi Fox News Trump dodal, že nechce bojovat, ale že nemůže dovolit, aby Írán získal jaderné zbraně.

Nedělní tweet s výhružkami nebyl prvním Trumpovým útokem vůči Íránu na jeho oblíbeném sociálním médiu.

Mezitím několik amerických politiků – senátor Mitt Romney či senátor Tom Cotton – zapochybovali, že by se Trump pro vojenský útok na Írán opravdu rozhodl. Romney například připomenul Trumpovu ostrou kritiku Bushovy invaze do Iráku s tím, že by se Trump nepustil do stejného dobrodružství.

Američtí zákonodárci měli v pondělí obdržet od Mike Pompea, ministra zahraničí USA, zastupujícího ministra obrany Shanahana, ředitelky CIA Haspelové a dalších vysokých úředníků zprávu o situaci v Íránu, doplňuje Politico.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.