V Austrálii posílila konzervativní koalice

Výsledky víkendových voleb přinesou konzervativní koalici současného premiéra parlamentní většinu.

Australská konzervativní koalice si podle výsledků zajistila ve víkendových předčasných volbách parlamentní většinu. Premiéru Scottu Morrisonovi to zajistí možnost prosadit nové návrhy zákonů bez potřeby hledat podporu u nezávislých poslanců.

Podle Australské volební komise má Morrisonova koalice 76 křesel v parlamentu, který má celkem 151 poslanců. Navíc má šanci získat ještě jedno ze tří křesel, kde ještě nebyly jasné výsledky voleb. Předpokládá se, že je nakonec získá, což mu umožní udržet většinu a obsadit pozici předsedy parlamentu.

Výsledky víkendových voleb vedly k okamžitému růstu australských trhů v oblasti bankovnictví, realit a zdravotnictví, jde o nejvyšší nárůst za posledních 11 let.

Jedním z hlavních úkolů staronového konzervativního premiéra bude podle pozorovatelů výměna postů ve vládě, ze které odešly známé osobnosti. Personální změny budou odrážet politické změny například v oblasti životního prostředí a energetiky. Morrison odmítl snahy o nárůst výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, protože by to narušilo ekonomiku, která se spoléhá na vývoz surovin a na jejich těžbu. Koalice tak zůstala věrna závazku omezit emise jen o 26-28 % k roku 2030, i přesto je OSN skeptická ohledně možnosti tento cíl naplnit.

Poražená labouristická strana vedla kampaň s mnohem agresivnějším cílem – do roku 2030 plánovala snížení emisí uhlíku o 45 % a výrobu 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Morrisonova koalice nemá stanoven žádný takový cíl.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.