Co se stane, když i Irák koupí ruské S-400?

Stephen Bryen se pro Asia Times zamýšlí nad tím, že ruský vzdušný obranný systém v Iráku by mohl vést k velkým problémům.

Pokud věříte TASSu, pak se Irák chystá koupit ruský vzdušný obranný systém S-400. V březnu minulého roku zaznělo z Iráku, že padlo rozhodnutí koupit ruský S-400.

Sputnik ovšem tvrdí, že žádné definitivní rozhodnutí ještě nepadlo.

Případná zakázka vzbuzuje množství otázek, píše Bryen. Například, jak by Irák zaplatil. Základna stojí tak půl miliardy dolarů. Což ale znamená omezené množství raket, více radarů i raket znamená podstatně větší náklady.

Irácká vojenská síla je nyní malá a malé jsou i výdaje. V Iráku jsou navíc stále americké jednotky, asi tak 6000 mužů a USA tu mají i svou základnu, tedy spolu s iráckými silami. Je to tréninková základna pro irácké síly plus základna v boji proti Islámskému státu.

Zaplatí Irák zařízení ze svého omezeného rozpočtu na obranu, nebo dá Rusko úvěr? Nebo vypomůže Írán? Právě Írán je hlavním kandidátem na „výpomoc“, myslí si Bryen.

Dále tu jsou USA, které těžko budou podporovat nákup S-400. Podobně totiž postupují u Indie a Turecka. Otázka ovšem je, jestli USA mají na Irák takový vliv. Reuters totiž tvrdí, že Američané stáhli své lidi z velvyslanectví kvůli tomu, že Írán přesunul rakety šíitským milicím do Iráku.

Podobně psaly i Washington Times – proto prý USA posílily své síly v Perském zálivu. Íránský přesun je ohrožením i pro Rijád a Tel Aviv – jsou totiž v dostřelu, pokud budou rakety umístěny na jihu nebo západu Iráku.

Další otázka je, jaké rakety by byly dodány se systémem S-400? Z tohoto systému mohou být totiž odpalovány čtyři různé typy raket. Nejnebezpečnější je samozřejmě 40N6, která má dlouhý dolet a může dokonce blokovat americké F-22 a F35 – tedy Rusové to tvrdí.

Je to zvláštní věc, rozvíjí úvahu Bryen, že tyto rakety měla dostat Čína, ale nějak došlo k jejich poškození na moři. Čína přitom má o tyto rakety zájem, protože tím dostane pod kontrolu Tchajwanský průliv, nemluvě o tom, že Američané v Japonsku mají právě F-35.

Co bude v „iráckém balíčku“ nevíme, píše Bryen, ale jestli to financuje Írán, pak bude chtít mít svou velkou hru. To by byl pro USA skutečně problém.

Dalším důležitým tématem je, kde by byl systém S-400 v Iráku umístěn. Údajně mají směřovat do provincie Anbar. Anbar je citlivé téma. Takováto základna by byla blízko Saúdské Arábii, Jordánsku a Izraeli, samozřejmě i Sýrii a Libanonu.

Kdyby tam byly rakety, pak těžko může Izrael střílet po Íránu, ledaže by nejdříve zamířil na saúdské území a pak se pustil k Teheránu, rozvíjí úvahu Bryen.

Ale rakety 40N6 by pro izraelské vzdušné základny znamenaly velké nebezpečí. Expert irácké armády se domnívá, že rakety by daly Íránu, nebo Hizbolláhu velkou výhodu oproti izraelským F-35.

Bryen uvádí, že jeho zdroj je spolehlivý. Pokud se nemýlí, pak by nákup S-400 Irákem byl tah Íránu, podobně jako přesun raket z Íránu šíitským milicím. Je to součást íránské strategie, jak čelit Izraeli a USA.

Rusko by bezesporu bylo potěšeno prodejem S-400 do Iráku, protože to oslabí USA i Izrael a pro Rusko to nebude mít náklady, zakončuje Bryen.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.