Trump má v hledáčku Čínu, spojence nechává na chvíli vydechnout

Financial Times informují, že USA prozatím nebudou uvalovat cla na automobily, která by se dotkla Japonska a EU.

Donald Trump je i pod domácím tlakem, takže prozatím upouští od tlaku na spojence, aby se více soustředil na Čínu, tvrdí Financial Times. Dohodl se s Kanadou a Mexikem, takže cla na ocel a hliník budou zrušena.

Trump rozhodnutí uvalit cla na automobily a na součástky oddálil, i když prohlásil, že představují hrozbu pro americkou bezpečnost. Trump pověřil svého obchodního zástupce, aby „upravil“ dovozy aut do USA tak, aby bylo dosaženo dohody do půl roku.

Cla mezi Kanadou a USA budou odstraněna okamžitě a bude zaveden monitorovací proces obchodu s ocelí a hliníkem. Kanada i Mexiko zároveň uvedly, že se budou věnovat i pohybům reexportu, což je očividně namířené na Čínu. Jenže je velice obtížné takové toky sledovat, upozorňují FT.

Odstranění cel na ocel a hliník přivítali také zástupci amerického byznysu. Toto opatření by mělo navýšit šance na schválení nové dohody mezi USA, Kanadou a Mexikem, která nahrazuje původní dohodu NAFTA.

Jenže v případě aut žádné velké jásání nepropuklo, protože potenciálně velký konflikt se jen o půl roku odložil. FT uvádějí, že Trump prý uvažuje o kvótách, nebo „dobrovolném omezení exportu“.

Cecilia Malmströmová, komisařka pro obchod EU, uvedla, že naprosto odmítá, že by evropská auta mohla být hrozbou pro americkou bezpečnost. Zopakovala, že EU je připravena uzavřít omezenou obchodní dohodu, ale ne nelegální omezování importu proti pravidlům WTO.

Tzv. „Auto Alliance“ je také velice znepokojena. Uvádí, že její členové, kam patří například Volkswagen, BMW, Toyota či Ford, se rozhodly k větším investicím v USA. Ale politika cel jde přesně proti investicím.

Buď cla, nebo investice, ale obojí nejde, tvrdí zástupci aliance.

V úterý 21. května ovšem americký prezident zaměřil svůj zájem na rusko-německý projekt Severní proud 2. O tom se čtenáři mohou dočíst v dnešním vydání.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.