USA připravují sankce na Severní proud 2

USA vnímají projekt rusko-německého plynovodu Severní proud jako politickou zbraň Ruska.

Americký ministr energetiky, který přicestoval na Ukrajinu, aby byl přítomen na inauguraci nového prezidenta, uvedl, že USA připravují sankce na Severní prroud 2. Projekt prý vzbuzuje v USA velkou kritiku, informovaly noviny Financial Times.

Oponenti projektu tvrdí, že povede k navýšení vlivu Ruska nad dodávkami zemního plynu do Evropy. Jedním z důvodů je také to, že takovýto projekt prý ublíží Ukrajině, neboť Severní proud 2 Ukrajinu obchází a vede přímo přes Baltické moře.

Uložení sankcí by byla velkou ranou nejen pro Rusko, ale i pro západní partnery, kteří jsou v projektu zapojeni. FT také uvádí podnikatele, kteří si myslí, že USA sankce na Severní proud 2 neuvalí, že jde spíš o stupňování výhrůžek tak, aby západní firmy neinvestovaly do budoucích ruských projektů.

Hlavní vedoucí projektu potvrdil, že jsou si vědomi rizik vyplývajících z možného uvalení sankcí, ale že žádný smluvní partner z projektu prozatím neodstoupil.

Nový ukrajinský prezident řekl právě americkému ministrovi energetiky, že si přeje, aby USA zvyšovaly sankce na Rusko. Z Kremlu ovšem zaznělo, že projekt bude dokončen i navzdory amerických sankcím.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.