Huawei má nejistou budoucnost

Z řad expertů zaznívá varování, že Huawei nemusí zachránit ani vlastní systém. Stačí se prý podívat na Nokiu, Blackberry či Microsoft. Google se už uměl vypořádal s jinými rivaly.

Gordon Watts píše, že Huawei se může dostat do velmi těžké situace. Článek stojí na méně optimistické argumentaci než jiné, které jsme přinesli. Nabízíme v rámci monitorování názorové škály k danému tématu: pozn.red.

V Číně Google nikomu chybět nebude, protože tam prostě neexistuje. Pro miliardu lidí je hlavním vyhledavačem Baidu. Místo Gmailu kraluje WeChat, místo Youtube je to Youku.

V zemi, kde Google neexistuje, bude Huawei panovat dál. Jenže co bude mimo Čínu? Huawei se dostala do první řady americko-čínské obchodní války. Gordon Watts tvrdí, že v nejhorším scénáři by se firma musela úplně odříznout od americké technologie, a pak by Huawei v současné podobě nemohla přežít. Ztráta Googlu by podkopala mezinárodní pozici firmy.

Z řad expertů zaznívá i varování, že Huawei nemusí zachránit ani vlastní systém. Stačí se prý podívat na Nokiu, Blackberry či Microsoft. Google se už uměl vypořádal s jinými rivaly.

Zakladatel firmy Huawei ale potvrdil, že se firma na tuto možnost připravovala. Američtí politici prý podceňují sílu firmy Huawei.

Prý horší je ale možnost, že USA odříznou Huawei od hlavních komponentů, tedy od polovodičů. Watts cituje další experty, kteří se domnívají, že návrhy čipů jsou kontrolovány třemi firmami – Cadence, Synopsys a Mentor Graphics. Pokud se podaří Huawei odříznout, pak by to mohla být pro firmu smrtící rána.

Všechny firmy se dnes mohou stát součástí tohoto „střetu civilizací“. Huawei je nejúspěšnější nadnárodní firma, která zpočátku byla podporována státem, ale postupně se vyvinula ve vyspělou firmu s globálním dosahem.

Vztahy mezi Čínou a USA se přeměnily ve verbální hysterii.

Watts nakonec cituje výtah z People´s Daily, oficiálního deníku Komunistické strany Číny. V něm se tvrdí, že přerušit dodávky Huawei znamená, že takové firmy navždy ztratí čínský trh. Tvrdé dopady na Čínu budou dočasné. Ale USA budou mít dlouhodobý problém, jejich „odpojení“ od Číny bude začátek dlouhého amerického úpadku.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.