Merkelová a Macron si telefonovali s Putinem o Ukrajině

Oba politici kritizovali Putinův dekret o snazším udělování občanství RF obyvatelům východní Ukrajiny.

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru diskutovali o situaci na ukrajinském Donbase. Tématem byla budoucnost minských dohod, které mají urovnat spor na Ukrajině. Kreml zdůraznil, že minské dohody jako základ „mírového řešení“ nemají žádnou jinou alternativu.

Merkelová ruskou stranu v telefonátu vyzvala, aby Ukrajině vyšla při řešení konfliktu vstříc. Podle ní má Rusko učinit gesta, která vytvoří příhodné podmínky pro dialog. Podle Elysejského paláce nastal čas na vyřešení konfliktu, který „zatěžuje vztahy mezi Ruskem a EU“.

Merkelová i Macron v rozhovoru s Putinem kritizovali dubnový prezidentský dekret, který pro obyvatele Donbasu zjednodušil proceduru přijetí ruského občanství. Putin zopakoval, že šlo o čistě humanitární krok.

Nový šéf administrativy prezidenta Ukrajiny Andrej Bogdan naznačil, že Kyjev uvažuje o vypsání referenda o uzavření mírových dohod s Moskvou. Kromě toho nový prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskij zastává názor, že by se tzv. normandský formát měl rozšířit o Velkou Británii a USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.