Přes polovinu Američanů očekává válku s Íránem

Jenom 39 % dotázaných souhlasilo s tím, jak prezident Trump zvládá vztahy s Íránem. 64 % podporuje jadernou dohodu z roku 2015.

Více než polovina Američanů si myslí, že se připravuje válka s Íránem, zjistil výzkum veřejného mínění Reuters/Ipsos. Méně než 40 % dotázaných Američanů potom souhlasí s tím, jak prezident Donald Trump problém řeší.

Data úterního výzkumu ukazují následující: 64 % dotázaných Američanů, včetně velké většiny republikánů, podporují dohodu s Íránem z roku 2015, která měla výměnou za uvolnění sankcí zabránit Íránu, aby si pořídil jaderné zbraně.

51 % dotázaných si myslí, že USA a Írán směřují k válce v průběhu následujících pár let. Je to o 8 % více než ve výzkumu z června 2018.

49 % Američanů nesouhlasí s tím, jak prezident Trump zvládá vztahy s Íránem, 31 % s tím silně nesouhlasí. Naopak 39 % dotázaných Trumpovu politiku podporuje.

V posledních týdnech se napětí mezi USA a Íránem zvyšovalo. USA provedly demonstrativní vojenské cvičení v oblasti Perského zálivu a posílily svoji vojenskou přítomnost v oblasti. Trumpova administrativa navíc zařadila íránské Islámské revoluční gardy na seznam teroristických organizací.

Analytici mají obavy, že v napjaté situaci by Írán mohl reagovat zbrkle, což by vedlo k nekontrolovatelné eskalaci.

V případě íránského útoku na vojenské jednotky USA si 79 % dotázaných myslí, že by USA měly vojensky odpovědět, z toho 40 % by dalo přednost leteckým útokům na Írán a 39 % by podpořilo plnou invazi.

Výzkum proběhl mezi 17. a 20. květnem, tázáno bylo 1007 dospělých. 350 z nich bylo registrováno jako voliči Demokratické strany, 289 dotázaných bylo voliči Republikánské strany.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.