Zaměstnanecké vlastnictví pomůže společnosti

Úvodník Financial Times se přimlouvá za rozšíření zaměstnaneckého vlastnictví. Společnosti tak podle FT mohou zbohatnout.

Julian Richer je zakladatelem britského zábavního řetězce Richer Sounds, uvádí článek vlivných novin. Vstupuje ale do důchodového věku, nemá děti a předat firmu někomu zvenčí nechce. Proto se rozhodl, že předá firmu svým zaměstnancům. Zdůvodňuje to tím, že chce, aby duch firmy žil dál – a to může zajistit právě oněch 520 zaměstnanců.

Legislativa umožnila a ulehčila předání firem zaměstnancům. A Richer není sám, počet takových firem roste. Jako další příklad uvádějí FT Aardman Animation.

Zaměstnanecká účast spolu s větším podílem na rozhodování nemusí představovat zázračný lék na všechny trable, ale víme, že vede k vyšší produktivitě a růstu. Platí to pro většinu odvětví, ale hlavně tam, kde je ve hře kreativita lidí.

Velká Británie nicméně v účasti zaměstnanců pokulhává za většinou zemí, včetně USA, píší FT. Kritika přístupu „hodnoty pro akcionáře“ ukazuje jeho nevýhody, např. krátkodobé myšlení či vyplácení obrovských bonusů top managementu. Najednou se výhody zaměstnaneckého vlastnictví stávají zjevnými.

V Německu jsou firmy jako Bertelsmann či Bosch vlastněny nadacemi. V USA byl v minulém roce přijat zákon, který povzbuzuje k zaměstnaneckému vlastnictví akcií. Richerovy kroky jsou založeny na existenci nové ekonomické struktury employee ownership trust, která umožňuje převést firmu na zaměstnance bez placení kapitálové daně.

FT tvrdí, že tato úprava je atraktivní. Naopak se děsí návrhů Jeremy Corbyna, které předpokládají, že každá firma, která má více než 250 zaměstnanců, by musela postupně převést 10 % základního jmění do speciálního fondu, o který by se podělili zaměstnanci a vláda.

Zapojení zaměstnanců (dobrovolné, ne nucené, píší FT) je skvělý nápad. Tak se může zreformovat způsob, jakým jsou vedeny firmy. A je důležité, aby firemní struktura byla pestrá.

Ve Velké Británii, v Německu i v USA se do důchodového věku blíží majitelé řady středostavovských firem. Předání firmy zaměstnancům je skvělou cestou, jak zajistit, aby se kapitalismus stal inkluzivnějším.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.