Haftarovo Benghází našlo klid, sjednotit Libyi ale bude složitější

Podle některých hlasů nemá Chalífa Haftar šanci porazit svoje rivaly na západě země, ani Libyi sjednotit.

Východolibyjské město Benghází je konečně po letech násilí bezpečné, píše se v reportáži Associated Press. Policie patroluje v ulicích, kavárny a restaurace jsou otevřené, ve městě se pořádají výstavy a festivaly. Centrum města je ale stále v ruinách a tisíce lidí zůstávají bez obydlí. Jednotky věrné veliteli Chalífu Haftarovi, který městu a celé východní Libyi přinesl klid, provádějí čistky mezi oponenty. Cena bezpečí je vysoká.

Něco podobného se může stát i s hlavním městem Tripolisem. Haftarovy jednotky v dubnu zahájily útok na město a zaměřily se na jednotky volně spojené s vládou, kterou uznává OSN. Příklad Benghází by ale také mohl zatvrdit Haftarovy protivníky, kteří v něm vidí přicházejícího diktátora.

Na okrajích Tripolisu se jednotky velitele Haftara setkaly s tvrdým odporem. Experti navíc tvrdí, že Haftar nemá šanci porazit svoje rivaly na západě země či Libyi sjednotit. I na východě se Haftar musí spoléhat na podporu místních bojůvek a islamistů známých jako salafisté.

Město Benghází bylo centrem arabského jara v roce 2011, které svrhlo Muammara Kaddáfího. Jenže po jeho pádu se město i země dostaly pod vládu různých vzájemně o moc bojujících milicí, místních, kmenových, nacionalistických či islamistických, uvádí článek.

Chalífa Haftar původně sloužil v Kaddáfího armádě, ale s režimem se rozešel kvůli katastrofální válce s Čadem v 80. letech. Dvě desítky let žil ve Spojených státech, kde měl podle všeho spolupracovat s CIA. Do Libye se vrátil v roce 2011 a vytvořil zde vojenské síly s názvem Libyjská národní armáda. V roce 2014 Haftar zahájil operaci s cílem porazit vojenské milice a zemi sjednotit. Vedl boje s islamisty a frakcemi ve východní části země, kde ho místní parlament prohlásil velitelem armády v hodnosti polního maršála.

Haftar má podporu Egypta, Spojených arabských emirátů, Ruska a Francie, je jimi vnímán jako hlavní protivník extrémismu v Libyi. Haftarovi protivníci na západě země jsou podporováni z Kataru a Turecka. V současnosti je východ země pod pevnou kontrolou Haftarových jednotek, což ukončilo léta chaosu a násilí. Obránci lidských práv v Benghází ale upozorňují, že Haftarovi vojáci jsou agresivnější, než byli svého času vojáci Kaddáfího, a že obyvatelstvo čelí represím.

Politickým vzorem Chalífy Haftara je egyptský prezident a Haftarův spojenec Abd al-Fattáh as-Sísí, který po svém nástupu do funkce potlačil disentující názory v zemi, nezávislost médií, a především vliv islamismu v podobě Muslimského bratrstva, které představuje „bezpečnostní hrozbu“ i pro Haftara.

Po letech války ale Libyjci mohou dát přednost právě takové stabilitě. Právník Junis Fanoush, který stojí za vznikem nové politické strany podporující Haftarovu Libyjskou národní armádu, k tomu říká, že jedinou nadějí na obnovení civilního státu je porážka milicí. Tyto jednotky se totiž „rozhodly zničit jakékoliv naděje na založení demokratického státu a vypracování ústavy. Nyní je jedinou cestou cesta vpřed, a tato válka je nutná, aby odstranila tyto rakovinné entity z hlavního města.“

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor -By Al Jazeera English,  CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17492544

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.