Vytáhne Čína kartu vzácných zemin?

Co naznačuje návštěva čínského prezidenta u výrobce magnetů?

Čínský prezident zavítal k producentovi magnetů, informují noviny Financial Times.

Návštěva čínského prezidenta měla zřejmě ukázat, že Čína drží v rukou pár silných karet. Vzácné zeminy jsou jednou z nich, protože Čína má obrovské zásoby právě vzácných prvků, které jsou nepostradatelné v high-tech zařízeních.

Návštěva prezidenta Si přišla vzápětí po úderu na Huawei a poté, co se zhroutila obchodní jednání mezi USA a Čínou.

Pozornost byla na vzácné čínské zeminy upoutána již v roce 2010, kdy se ještě některé zpracovávaly v Japonsku. Ale Čína od té doby postoupila, a zpracování většinou provádí sama. Návštěva prezidenta Si u producenta magnetů proto není žádná náhoda. Vzácné zeminy se nepoužívají jen v high-tech, třeba v elektromobilech, ale jsou důležité pro odvětví obrany.

Právě v bateriích a magnetech spočívá jasná výhoda Číny. Aktivní čínská politika přispěla k tomu, že zpracování se z Japonska přesunulo do Číny.

Pokud by firmy hledaly jiné dodavatele mimo Čínu, dostanou se do problémů. Alternativní zdroje je možno najít v Kalifornii a Austrálii. Dokázaly by ovšem tyto kapacity reagovat na čínská omezení? A jak rychle?

Na druhou stranu by ovšem čínská omezení mohla pro zahraniční zájemce signalizovat, že se jedná o riskantní dodávky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.