Jazzové okénko Jana Schneidera: The Book of Shadows, India, California a So Many Roads

Jan Schneider a jeho průvodce jazzovou hudbou nechybí ani tento týden a nabídne čtyři různé kompozice.

Freejazzový saxofonista John Zorn napsal skladbu The Book Of Shadows a sám sledoval z ústraní, jak brilantně s tou vybranou lahůdkou nejjemnějších chutí naloží jeho kamarádi: i freejazzoví hudebníci občas zabrousí do oblasti čiré poesie! Ben Perowski své bubny nebije, ale hladí. Greg Cohen s dominující akustickou basou je doplňován elektrickou basou Shanira Ezry Blumenkranze. A nad tím vším jako motýlci poletují pianista Rob Burger a vibrafonista Kenny Wollesen. Musel jsem je vypsat jmenovitě, neboť jsou to miláčci!

A teď si dovolím upozornit na jednu z mých nejslastnějších skladeb. Přeneseme se do mystérií a do Indie. Co mě uchvacuje, je zdánlivě primitivně barbarská, brutální hra nejen na tympány, ale především na čínské činely, které té indické atmosféře (jasná jízda na slonu) dávají opravdu specifický nářez. Za povšimnutí stojí kapelníkova (Sun Ra) vkusná a uměřená hra na syntetizátor – pozor, jsme v roce 1957! Ale fakt, já opravdu miluji ty brutální exploze činelů.

A do třetice zase trochu něco jiného. John Mayall nahrál v roce 1970 album „Turning Point“, a to – považte! – bez bubeníka (podobně jako další, „USA Union“ – obě kupodivu patří k mým nejoblíbenějším). A na ní je píseň California. Nádhernou basu hraje spoluautor skladby Steve Thompson, akustickou kytaru Jon Mark, altsaxofon a flétnu John Almond. Druhý spoluautor této skladby John Mayall ťuká na perkuse, zpívá a hraje foukací harmoniku. Almondovo sólo je melodické, na rozdíl od mnoha jazzových exhibicionistů, kteří už nevěděli co by, inspirace docházela, a tak hráli bohaprázdné složité stupnice a stále rychleji – ale proč, že ano? Tato skladba je ilustrací doby, kdy hudba byla plná inspirace a dlouhých sól, které měly hlavu a patu, a byly plné emocí. Dnes se to asi nesmí říkat, ale bylo to jednoduše proto, že to kluci hráli na holky. (Mimochodem, bude-li vás lišta na youtube navádět na tuto další Mayallovu písničku, nechte se přemluvit: ta kytarová sóla stojí za to! Pak ale už budete asi beznadějně chyceni do mayallovských sítí…)

Ilustrační foto: Autor – LivePict.com, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8400915 – John Mayall

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.