K dalšímu konfliktu na Blízkém východě může dojít náhodou, ne záměrně

Konflikt s Íránem by mohl vzniknout spíše náhodou než zcela cíleně. Prezident Trump válku proti Íránu nechce, ale jestřábi by mohli konflikt vyprovokovat.

Komentátorka Financial Times Roula Khalafová píše o tom, že Trump válku proti Íránu nechce, ale jestřábi by mohli válku vyprovokovat.

Vyhrocená rétorika, přesuny válečných lodí, informace pro spojence o možném vojenském konfliktu, to je opakování scénáře z roku 2017, kdy byly vztahy mezi USA a Severní Koreou tak vyhrocené, že konflikt byl vnímán jako nevyhnutelný.

Místo toho ale Trump a Kim navázali specifické přátelství, které sice problém na Korejském poloostrově nevyřešilo, ale hrozba války je vzdálená, myslí si Khalafová.

Nyní se podobná nálada vznáší nad Íránem, nepřátelství mezi USA a Íránem dosáhlo nového vrcholu. Hlavní linii útoku vede John Bolton, poradce pro bezpečnost, který v minulosti plédoval za bombardování Íránu. Spojenci se obávají, že USA zopakují irácký scénář.

Trump ale válku nechce, sám uvedl, že chce ukončit války na Blízkém východě. Spíš se snaží aplikovat Severní Koreu na Írán. Chce jednání za tvrdých (jeho podmínek), svědčí o tom i jeho výzva, aby mu íránští představitelé „zavolali“.

Stejný scénář nedá stejný výsledek. Írán skutečně není Severní Korea – ani povahou režimu, společnosti, historicky či ekonomicky. Režim je pod obrovským tlakem, je to významná ropná země. Jenže zároveň je íránský režim mistr v obcházení sankcí. Írán má navíc své „koně“ po celém arabském světě a ty mohou škodit, aniž by v tom měl ruku přímo íránský režim, tvrdí Khalafová.

Obě dvě země mají historicky mnoho bolavých momentů, od převratu vedeného CIA v roce 1953 až po íránský vnitřní převrat v roce 1979.

Sousedé jsou důležití. Například Jižní Korea, která je přímo ohrožena, se zapojila do jednání o míru na korejském poloostrově. Jenže okolo Íránu je Izrael a Saúdská Arábie a ty naopak povzbuzují USA, aby se zapojily do konfliktu proti Íránu. Změna režimu by pro ně znamenala, že se Írán přestane vměšovat do dění v regionu.

Ani Trump, ani ajatolláh Chamení nechtějí válku, píše Khalafová, ale Trumpovo okolí a okolní země (jako Saúdská Arábie) ji mohou vyprovokovat. K další válce na Blízkém východě může dojít spíš kvůli nedorozumění, než záměrně. Klasická spirála: USA informují, že Írán dělá vojenské přípravy, ale Írán může uvažovat defenzivně, dělá vojenské přípravy, protože čeká, že ho USA napadnou.

Je možné, že to byl Írán a jeho „zástupci“, kteří zaútočili na tankery v Perském zálivu. Írán si tím mohl provést test amerických záměrů. Pokud dojde k další válce, uzavírá Khalafová, pak nebude otázkou výběru, ale ukázkou zpackané zahraniční politiky.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.