Obchodní války: Jak se rozdělí náklady a zisky?

Kdo vydělá a kdo prodělá na obchodní válce mezi USA a Čínou?

Přinášíme výtah z analýzy UNCTAD – Konference OSN o obchodu a rozvoji, která podrobně rozebírá obchodní válku mezi USA a Čínou.

První zásadní informace je, že v obchodní válce jsou dvě největší ekonomiky světa, takže dopady pocítí celý svět. Zároveň se ukazuje, že cla nepomohou domácím firmám (možná aplikace přísloví: když se dva hádají, třetí se směje – pozn. red.).

Analýza UNCTAD ukazuje, že cla neochrání domácí firmy, ale dokáží dobře omezit obchod z dané ekonomiky. Dopad cel bude mít proto deformační účinek. Obchod mezi USA a Čínou se sníží a bude nahrazen obchodem s jinými zeměmi.

Konkrétněji takto: čínský export, který mířil do USA, bude nahrazen jinými zeměmi. Malou část si Čína udrží (12 %) a jen z 6 % budou profitovat americké firmy. A obráceně to bude platit také: americké exporty do Číny budou nahrazeny jinými zeměmi, USA si udrží méně než 10 %, domácí firmy si pomohou jen u 5 %. A co víc, výsledky jsou konzistentní napříč sektory, od strojírenství po dřevařství či chemikálie.

Důvod je prostý, vzájemná cla mění globální konkurenceschopnost a zvýhodňují firmy, které jsou mimo ony dvě země sváru. Budou se tím měnit vzorce exportu a importu, tvrdí UNCTAD.

A které země by měly profitovat?

Jsou to ty konkurenceschopné, které mají ekonomickou kapacitu na to, aby nahradily americké a čínské firmy. Bude to EU na prvním místě (přínos odhadován na 70 mld. dolarů), dále pak Japonsko, Mexiko a Kanada.

Celkově vzato nejde o velkou část obchodu, ale pro jednotlivé země už to něco znamená. Relativně velké efekty vzhledem k velikosti země pozitivně pocítí také Austrálie, Brazílie, Indie či Vietnam.

UNCTAD ovšem zdůrazňuje, že převáží celkově negativní dopady. Obchodní spory negativně ovlivní celou světovou ekonomiku, dopady se mohou týkat volatility na trhu komodit, finančním trhu i měnovém. Obchodní napětí by mohlo přerůst i v měnové války, varuje UNCTAD.

UNCTAD se dále obává, že by se protekcionistické politiky mohly chytnout další země. UNCTAD tvrdí, že tento typ politik nejvíce poškozuje rozvojové země. Právě pro ně je multilaterální systém klíčový. V propojené ekonomice se dá očekávat dominový efekt typu „oko za oko“, protože cla se dotknou celého výrobního řetězce. Takže cla na čínské exporty poškodí řetězce východní Asie.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.