Řecko směřuje k předčasným parlamentních volbám

Premiér Tsipras volá po nových volbách v souvislosti s porážkou své strany v evropských a krajských volbách.

Řecký premiér Alexis Tsipras požaduje konání předčasných voleb do parlamentu. Krok učinil v souvislosti s výsledky voleb do Evropského parlamentu a krajských voleb, ve kterých opoziční strana Nová demokracie porazila vládnoucí stranu Syriza.

Vysledky voleb v Řecku ukazují na to, že Syriza dostala jen cca 23 % všech hlasů do EP, zatímco Nová demokracie získala 33 %. Podle Tsiprase nebyl výsledek shodný s očekáváním strany.

Během nedělního večera vystoupil s požadavkem rychlých předčasných voleb i lídr opoziční Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis.

Evropským a krajským volbám v Řecku dominovala ekonomická témata. Mitsotakis například v kampani sliboval daňové úlevy pro vlastníky nemovitostí a snížení finančního tlaku na řecké rodiny.

Objevily se spekulace, že levicová Syriza „spálila“ svůj politický kapitál prosazením dohody se Severní Makedonií. Za politickou sebevraždu označil dohodu o jménu země například lídr krajně pravých Nezávislých Řeků Panos Kammenos.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.