Výsledky evropských voleb zvýšily tlak na německou vládní koalici

Mladší koaliční partner SPD se propadl o 11 %, což posílí kritické hlasy ve straně a možnost konce velké koalice.

Výsledky evropských voleb zvyšují politický tlak na německou vládní koalici, píše Deutsche Welle v pondělním vydání. Vládní strany, zvláště pak německá sociální demokracie, utrpěly značné ztráty. Voliči v Německu opustili politický střed, největší migrace podpory směrovala k Zeleným, což reflektovalo hlavní téma voleb, kterým byla klimatická změna.

Výsledky oslabily Merkelové CDU i sesterskou CSU o celkem 7 % oproti roku 2014, zisk je jen 28 %. Sociální demokracie SPD získala jen 15,6 %, což je 11% pokles oproti roku 2014. Toto poslední ponížení sociální demokracie se může projevit na německé vládní koalici a ovlivnit Merkelovou. V SPD roste nespokojenost se současnou situací i s účastí ve vládní koalici. Výsledky evropských voleb tyto pocity jenom posílily.

Pokud v SPD vyhraje levé křídlo, strana opustí velkou koalici a dojde k pádu vlády a k novým volbám. Kancléřka Angela Merkelová už oznámila, že nebude kandidovat, a v čele její strany už stojí Annegret Kramp-Karrenbauerová. Nedělní výsledky voleb v Německu znovu posílily spekulace o odchodu Merkelové.

Z vedení CDU zní ujištění, že vláda nepadne, že vláda dále pracuje, aby v zemi udržela stabilitu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.