Americko-čínský konflikt je problém pro celý svět

Co by měly dělat v kontextu nejspíš zdlouhavého hospodářského konfliktu menší země?

Martin Wolf ve svém článku pro Financial Times nabádá malé země, aby držely při sobě a udržely multilaterální systém.

Co znamená konflikt mezi USA a Čínou pro ostatní země, zejména pro spojence USA? ptá se na začátku Wolf. V normálních podmínkách by spojenci byli po boku USA, protože sdílejí podobné obavy z Číny. Jenže za Donalda Trumpa se USA staly nepřátelskou velmocí, ani spojenci nejsou ušetřeni bilaterálního vyhrožování, multilaterální systém je chápán jako nepřítel.

Nejde jen o Trumpa, varuje Wolf. Stále více Američanů cítí nepřátelství ne vůči čínské politice, ale vůči tomu, že Čína jako taková zažívá vzestup. Americký způsob myšlení se mění. Zatímco liberální ideje zahrnují nápad na „odpovědného účastníka v mezinárodním dění“, spolu s rostoucí rolí mezinárodních institucí, pak Mike Pompeo, současný ministr zahraničí, nic takového nechce. Jeho idea je návrat k mocenské politice 19. století – k politice, v níž mocní diktují slabším.

Celní válka a americká snaha zastavit Huawei ukazuje, že cílem americké politiky je Čínu navždy postavit do podřadného postavení. Číňané to takto vidí, píše Wolf.

USA se mění v silně protekcionistickou zemi, brzy budou mít cla na úrovni Indie. Je navíc pravděpodobné, domnívá se Wolf, že cla vysoká zůstanou, protože podmínky, které si USA kladou, jsou pro Čínu příliš ponižující. I když to Trump odmítá, náklady nesou také američtí spotřebitelé a zemědělci.

Ale konflikty tohoto typu se neřídí vývojem na burze, varuje Wolf. Spíše je pravděpodobnější, že půjde o „zmrazený“ konflikt, který potrvá – nebo ještě hůř, vztahy se budou dále zhoršovat.

Co tedy mají spojenci dělat? opakuje otázku Wolf. Rozhodně by se neměli přidávat ke snaze USA zastavit Čínu, to je bezcharakterní. Měli by dát najevo, v čem s USA souhlasí a tuto společnou pozici držet. Především EU a Japonsko by měli postupovat tak, aby multilaterální režim přežil.

Wolf rozvádí ideu liberálních obchodní dohod „koalice ochotných“ bez USA, zemí, které budou schopny spolupracovat na otevřené bázi a možná i koordinovaně postupovat v rámci odvety.

Nepřátelství mezi USA a Čínou ohrožuje globální prosperitu a mír. Ostatní těžko konfliktu zabrání, ale bezmocní nejsou. Dohromady viděno, jsou ostatní země velcí hráči. Stačí, když se tak budou vnímat sami a zachrání společnými silami multilaterální systém.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.