Bělehrad vyhlásil bojovou pohotovost: Napětí na hranici s Kosovem se zvyšuje

Důvodem je policejní zátah kosovských speciálních jednotek v severokosovské Mitrovici.

Srbsko vyhlásilo vojenskou pohotovost své armády. Důvodem byla série zatčení asi 20 Srbů v oblasti severního Kosova, kde je 90% srbské osídlení, uvádí Associated Press.

V této oblasti je napětí přítomné stále. Přestože podobná zatčení kosovskými úřady jsou spíš vzácná, vždy vyvolají hněv místních Srbů.

Srbský prezident Aleksandar Vučić řekl, že kosovská policie zatkla celkem 23 Srbů a Bosňáků poté, co na sever Kosova nasadila obrněné vozy. Podle Vučiće došlo ke střelbě na bezbranné Srby a hlavním posláním operace bylo jejich zastrašení.

Vučić dále sdělil, že armádě v blízkosti hranic nařídil bojovou pohotovost, má chránit Srby v případě, že by napětí eskalovalo. „Srbsko se bude snažit o mír a stabilitu, ale bude také plně připraveno k případné nutné ochraně našich lidí“, řekl v parlamentu.

Podle srbské televize jsou srbské jednotky kolem kosovské hranice v pohybu. Jakýkoliv jejich pohyb směrem ke Kosovu by znamenal střety s mírovými jednotkami NATO umístěnými v Kosovu.

Kosovská strana slovy premiéra Ramuše Haradinadže potvrdila, že v severním Kosovu byla provedena „operace proti pašerákům a organizovanému zločinu“. Šlo o prosazování práva, nikoliv o příslušnost k etnické skupině, dodal.

Podle informací ruských médií byl ve skupině zatčených také ruských občan a člen pozorovatelské misie OSN. Kosovské úřady ho později na výzvu ruského ministerstva zahraničí propustily.

NATO podle vlastních slov situaci v Kosově monitoruje. Kosovo jako samostatnou zemi neuznává Srbsko a jeho spojenci Rusko a Čína, USA a většina dalších zemí ano. Kosovská a srbská strana se snažily o dialog, který ale skončil v listopadu 2018 fiaskem – Srbsko z jednání o možné úpravě hranic odešlo poté, co Kosovo uvalilo 100% cla na bosenské a srbské výrobky. Prý do té doby, než obě země uznají samostatnost Kosova.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.