Jednat s USA je nyní bez perspektivy, zaznělo z Teheránu

Ministerstvo zahraničí naznačilo, že i přes Trumpova slova o „možnosti dohodnout se“ nevidí jednání s Washingtonem perspektivně.

Írán nevidí žádnou perspektivu v jednáních s USA o jaderné dohodě, zaznělo z íránského ministerstva zahraničí jen den poté, co americký prezident Donald Trump řekl, že dohoda s Teheránem o jaderném programu je možná.

Washington vloni vystoupil z jaderné dohody z roku 2015 známé pod zkratkou JCPOA. Zároveň s tím uvalil na Írán celou řadu nových sankcí.

Trump přitom v pondělí sdělil: „Opravdu si myslím, že Írán by rád uzavřel dohodu a myslím, že je to od nich velmi chytré, a myslím, že je tu možnost, aby k tomu došlo.“ Trump také prohlásil, že USA nezajímá změna režimu, ale požadují „žádné jaderné zbraně“.

Íránské ministerstvo zahraničí ale v úterý prohlásilo, že íránská strana se nezajímá o slova, ale o změnu chování. „Nyní nevidíme perspektivu v jednání s Amerikou.“ Z úst íránského viceprezidenta zaznělo, že Írán jaderné zbraně nevyvíjí, protože to zakazuje rozhodnutí ajatolláha Alí Chameneího.

V posledních týdnech roste napětí mezi USA a Íránem vzhledem k tomu, že Washington posílil v oblasti Blízkého východu svou vojenskou přítomnost umístěním nových jednotek. Rostou obavy z konfliktu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.