Nový ukrajinský prezident vrátil občanství země Saakašvilimu

Zelenskij tak vyhověl Saakašviliho žádosti a zrušil další rozhodnutí svého předchůdce Petra Porošenka.

Prezidentský dekret Volodymyra Zelenského vrátil bývalému gruzínskému prezidentovi Michailu Saakašvilimu ukrajinské občanství. Saakašvili o ně přišel z rozhodnutí prezidenta Petra Porošenka v létě 2017 během svého pobytu v USA. Saakašvili se i přesto dostal do země, aby byl nakonec v únoru 2018 z Ukrajiny vyhoštěn.

Od té doby pobýval v Nizozemsku, jehož občankou je jeho manželka. Oficiálně byl Saakašvili zbaven občanství, protože měl ukrajinským úřadům při jeho získání zamlčet, že se proti němu vede v Gruzii soudní řízení za korupci. Zelenskij toto rozhodnutí svého předchůdce v úřadě zrušil.

Po zvolení a nástupu nového prezidenta Ukrajiny Zelenského Saakašvili oznámil, že se chce vrátit na Ukrajinu. Jeho advokát podal u Administrativy prezidenta Ukrajiny žádost, které bylo vyhověno. Saakašvili hned Zelenskému na svém Facebooku poděkoval. Média hovoří o tom, že by mohl na Ukrajinu přijet už 29. května.

Saakašvili svůj záměr vrátit se na Ukrajinu oznámil už začátkem května. Jak řekl, nemá zájem o žádné veřejné funkce v nové administrativě prezidenta. Je ale připraven podělit se s novým prezidentem o své zkušenosti a pomoci mu tak při plnění jeho slibů. Zda bude dál v politice, závisí podle Saakašviliho slov na lidu Ukrajiny.

Ilustrační obrázek: Autor – European People’s Party – EPP Congress Bonn, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12694148

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.