Šéfka CDU čelí kritice za to, že prý chce narušit svobodu slova

Vlnu kritiky vyvolala slova AKK o tom, že v době voleb je třeba stanovit pravidla pro digitální sféru.

Předsedkyně německé CDU Annegret Kramp-Karrenbauerová (také AKK) čelí v Německu tvrdé kritice, neboť navrhla debatu o regulování politických názorů na internetu během volebních kampaní. Plán se objevil v souvislosti s výsledky nedělních evropských voleb, strana v nich získala o 7 p. b. méně než v roce 2014.

Těsně před volbami se na YouTube objevilo video od německého populárního youtubera Reza, který ostře kritizoval CDU i velkou koalici za to, že nic nedělají v otázce klimatické změny. Dalších 70 německých youtuberů se potom k Rezově aktivitě přidalo.

AKK na věc reagovala: „Co by se stalo, kdyby se například 70 novin rozhodlo před volbami udělat společnou výzvu: Prosíme nevolte CDU a SPD?“ A odpověděla si sama: „Jednalo by se o jasný případ politické předpojatosti před volbami.“

Podle ní by se mělo řešit, zda pravidla stanovená v „analogové“ sféře platí i v té digitální.

Opozice ale slova AKK kritizovala. Kritika přišla od Zelených s varováním, že ti, kdo neberou klimatickou změnu vážně, prohrají. Podobná byla kritika z řad opozičních Svobodných demokratů a také z Levice – zde zaznělo, že by AKK měla hned rezignovat. Z AfD se zase ozývá, že se CDU slovy její předsedkyně snaží o cenzuru internetu ve strachu z dalších porážek ve volbách.

AKK na kritiku v pondělí odpověděla – je prý absurdní ji obviňovat z toho, že chce regulovat vyjadřování názorů. Svoboda slova je pro demokracii cenná. Je ale třeba diskutovat o pravidlech během volení kampaně.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75185239

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.