Jak mohou USA reagovat na čínskou restrikci v oblasti vzácných zemin?

Čína má v oblasti vzácných zemin zcela dominantní postavení. USA nemají ani zpracování, ani zařízení na výrobu kovů, ani kapacitu na zpracování magnetů, závisejí téměř zcela na Číně.

Stephen Bryen se domnívá, že krátkodobě by si USA měly udělat zásoby, pomohla by i dohoda s Japonskem.

Čína už naznačila, že by mohla provést odvetu proti USA tím, že je odřízne od dodávek vzácných zemin.

Donald Trump zvýšil cla na velkou část exportu Číny směřujícího do USA, ale vzácných zemin se to zatím netýkalo. Prozatím jak USA, tak i jejich asijští spojenci závisejí na čínských vzácných zeminách. To je nebezpečná situace, tvrdí Bryen, jak pro národní bezpečnost, tak i pro konkurenceschopnost. Ohrožuje to například rozvoj elektromobility, protože elektroauta potřebují baterie.

Čína má v oblasti vzácných zemin zcela dominantní postavení. USA nemají ani zpracování, ani zařízení na výrobu kovů, ani kapacitu na zpracování magnetů, závisejí téměř zcela na Číně.

Vzácné zeminy se používají jak komerčně, tak pro obranné účely. Bryen uvádí příklady jaderných ponorek či stíhaček F-35. USA mohou svou poptávku uspokojit z domácích zdrojů jen asi z pěti procent. Ale obrana potřebuje vzácné zeminy na kontrolní systémy, vedení střel, kontrolní centra, lasery, podvodní miny, satelity, radary atd.

I když existují vládní projekty podporující spolupráci s průmyslem, jsou vesměs malé. Americké ministerstvo obrany prozatím dodávky do USA nijak nechrání, nevytváří zásoby, ani se nesnaží získat zdroje mimo Čínu.

Ale například u polovodičů je situace úplně jiná. Tomuto odvětví se již v 80. letech věnovala velká pozornost, program na jeho podporu stál určitě víc než miliardu dolarů. Zde se tedy USA „postaraly“, navíc se zařízení na výrobu polovodičů nacházejí i v „přátelských“ zemích jako je Japonsko či Jižní Korea.

Reagan kdysi zasáhnul, chválí Bryen, ale další administrativy zcela selhaly a otázku vzácných zemin ignorovaly. Přitom tuto kartu Čína vytáhla již v roce 2010 a snížila export zemin do Japonska. Číně nebude dělat problém odříznout Spojené státy od dodávek, tvrdí Bryen.

Proč americká vláda, a především Pentagon, nepodporují domácí rozvoj těžby vzácných zemin, proč se nespojí se zeměmi, které jsou vůči USA přátelské?

Bryen se domnívá, že krátkodobě si USA musejí udělat zásoby, jinak se může do velkých problémů dostat jejich program stíhaček F-35.

Ve střednědobém horizontu se nabízí Japonsko. To nyní objevilo velké zásoby vzácných zemi na ostrově Minamitori. Například zásoby ytria, europia či dysprosia jsou údajně obrovské. Zde by USA mohly usilovat o partnerství s Japonskem. Je velice špatné, píše Bryen, že Trump nevěnoval tomuto tématu pozornost při posledním setkání s japonským premiérem Abe.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.