Mexiko nechalo zadržet bývalého CEO ropné společnosti PEMEX

Zatčení je součástí protikorupční kampaně nového prezidenta země, jde o první „velkou rybu“.

Ve Španělsku byl na základě požadavků mexických orgánů zatčen bývalý šéf státní ropné společnosti PEMEX Emilio Lozoya, který společnost vedl v letech 2012 až 2016. Je viněn z korupce a daňových i jiných zločinů, uvedla agentura Reuters.

Lozoya také vedl prezidentskou kampaň minulého mexického prezidenta Enrique Peňa Nieta a patřil k jeho nejbližším poradcům. V úterý vyšlo najevo, že mexické úřady mají Lozoyu na mušce, když ministerstvo financí potvrdilo, že v souvislosti vyšetřováním došlo k zablokování jeho bankovních účtů.

Zatčení bývalého vysokého manažera PEMEXu je odrazem nové politiky prezidenta Andrése Manuela Lopéz Obradora, který při nástupu do funkce slíbil, že vykoření všudypřítomnou korupci. Zatčený Lozoya je zatím první velkou rybou v avizovaném boji proti korupci.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.