Japonsko a Rusko se viní z posilování vojenské přítomnosti v regionu

Japonští a ruští ministři zahraničí a obrany se při setkání v Tokiu, které proběhlo ve čtvrtek, obvinili navzájem z toho, že obě země nepřijatelným způsobem vojensky posilují v regionu. Japonsko tvrdí, že posílená vojenská přítomnost Ruska na Kurilských ostrovech, je nepřijatelná. Na druhou stranu Rusko tvrdí, že Japonsko plánuje umístit v oblasti americký systém Aegis, což považuje Moskva za potenciální hrozbu. Japonská strana ale tvrdí, že umístění amerického systému má pouze obranné účely a nikdy nebude použit proti Rusku či jiným zemím.

Japonský ministr zahraničních věcí Taro Kono zdůraznil., že pro Japonsko je právně nepřijatelné, aby na Kurilech probíhala vojenská cvičení a docházelo k posílení vojenské přítomnosti. Jeho ruský kolega Sergej Lavrov Rusko obhajoval s tím, že ruští vojáci jsou aktivní jen na suverénním území země.

Japonsko posiluje aspekty svojí obrany vzhledem ve vývoji kolem Severní Koreji a také kvůli vzestupu Číny. Premiér Šinzó Abe už odsouhlasil nákupy amerických letadel F-35 a raket v rámci narůstající vojenské spolupráce s USA v poslední době.

Tokijské setkání ministrů bylo přípravou na plánované jednání prezidenta Vladimira Putina a premiéra Šinzó Abeho na summitu G20 na konci června. Oba státníci mají znovu jednat o dosažení dohody ohledně Kurilských ostrovů, které brání uzavření mírové dohody mezi oběma zeměmi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.