Jazzové okénko Jana Schneidera: Minnie The Moocher, Charlie M. a Wahran Wahran

Jan Schneider představuje další tři kompozice v rámci svého (nejen) jazzového průvodce.

Na úvod dovolte jednu krásnou historickou vykopávku. Cab Calloway zpívá hit Minnie The Moocher. Achjo, řeknete si, to byly doby, kdy písně měly chytlavé melodie a nejen se smělo, ale bylo přímo doporučeno při nich z plna hrdla hulákat, protože … se psal rok 1942 a skoro na celém světě měli tou dobou lidé úplně jiné starosti a neměli to štěstí ….

Další písničku nám zahraje Umělecký soubor z Chicaga. Není to však ledajaký soubor, patří totiž k největším jazzovým úkazům konce XX.století. Freejazzová kompozice Charlie M. je klenot, který patří do pokladnice světové hudby. Sledujte, jak je každý tón usazen coby drahý kámen do náramku! Jak všemu vévodí nádherná, jemná, avšak dynamická „kráčející“ basa (Malachi Favors Maghostus), kterou zdobí a zlobí bubeník (Don Moye). Jak trumpeťák (Lester Bowie) nejen hraje, ale i hovoří, pitvoří se a směje, a jak celé to dobarvují saxofony (Joseph Jarman a Roscoe Mitchell), protože chvílemi až hymnická skladba je zaslouženou poctou Charlie Mingusovi. Pozorný posluchač si už jistě povšiml, jaké krásné zvukomalby dosahuje bubeník občasným použitím čínských činelů, které mají tolik odlišný, oproti jasným zvukům tureckých činelů doslova „orientální“ charakter (nápověda – první výrazné křápnutí do „číny“ zazní jako pointa brejku v čase 1:17 – a jestli vám to připomíná zvuk, jako když spadne v železářství regál, tak to je přesně ono).

Alžírský zpěvák Khaled je v Maghrebu nesmírně populární. Jeho úchvatně naléhavé podání skladby Wahran wahran napoví, proč tomu tak je. V souvislosti s hudebním stylem raï se to neříká, ale Khaledův zpěv je plný jemných, vlastně jazzových improvizací. Za povšimnutí též stojí nejen velmi vkusně zvukově smíchané „západní“ nástroje s těmi orientálními, ale i velká svoboda v oblékání muzikantů i publika – a nadto pointa, vypovídající o vztahu mnoha (tento klip má přes 7 miliónů shlédnutí!) muslimů ke křesťanským svátkům (všimněte si té vánoční výzdoby!), to vše ke vzteku všem těm, kteří chtějí střet civilizací. Ale Khaled jim tyto škaredé vyhlídky hatí a já mu tleskám!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.