Kouzlo Annegret Kramp-Karrenbaurové je pryč

V Německu zaznívají pochybnosti o politické budoucnosti nástupkyně Angely Merkelové.

Corinna Emundtsová pro německou Tagesschau konstatovala, že kouzlo nadějné Annegret Kramp-Karrenbauerové (také AKK) je pryč.

Nová šéfka CDU vrší komunikační chyby. Poškodí tím nakonec i CDU?

Po špatném výsledku eurovoleb rostou pochybnosti o AKK, předsedkyni německé CDU. Na začátku byla chválena za svou schopnost dialogu uvnitř strany, ale nyní se jí „daří“ štvát jednotlivé skupiny veřejnosti. Nebo je znechucuje.

Její výroky vedly k tomu, že vznikla online petice proti jejímu návrhu k „regulaci pravidel“ ve volebním boji. Ona sama se nepřesně vyjádřila, ale internet hned viděl cenzuru. Ale tohle přeci měli její komunikační poradci předpokládat.

AKK má prostě s mladou generací, které vadí regulace svobodného internetu, problém. Youtuber Rezo, jehož video má 13 milionů zhlédnutí, zasadil straně velký úder.

V CDU, tvrdí Emundtsová, tak nyní rostou pochybnosti ohledně vhodnosti AKK na místo příští kancléřky. Jedni tvrdí, že není odolná – když ji vykolejí video jakéhosi youtubera, jak potom bude reagovat, když přijde skutečná krize?

Pokud má CDU zůstat velkou stranou, zní další kritika, pak musí být schopna oslovit všechny společenské skupiny.

Nevhodný vtip ještě mohl být vnímán jako malé přešlápnutí, ale pak přišla pohrdavá reakce na protestující školáky v rámci hnutí „Fridays for Future“. Prý tím jen chodí za školu, k akcím by měli využívat svůj volný čas. Svým dětem omluvenku na účast na tuto akci nenapsala.

Nešťastné formulace nové předsedkyně vedou k tomu, že strana ztrácí skupiny, které se jí již nyní odcizují a měly by být získány zpět – typicky mladí voliči.

Politolog Gero Neugebauer tvrdí, že AKK svými vyjádřeními odpovídá konzervativcům ve straně, ale budoucnost to podle něj nemá. Strana potřebuje mladé voliče, její vysoký věkový průměr může způsobit značné problémy.

V roce 2018, kdy usilovala o funkci předsedkyně strany po Merkelové, působila jinak, jako žena, která naslouchá, je chytrá a má plán pro celou stranu.

AKK tvrdí, že chce, aby strana do roku 2020 měla nový zásadní program, který je třeba do té doby prodiskutovat. Jenže realita vyžaduje, a to nejen online, rychlou odpověď na naléhavé problémy.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinski, CC-Wikicommmons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.