Firmy jsou znepokojeny „celním útokem na Mexiko“

Podnikatelé se také obávají, že Trumpův krok znemožní ratifikaci nové dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou.

Financial Times informují o strachu z ekonomického chaosu.

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uvalit na Mexiko cla vyvolalo rozčilení v americké podnikatelské komunitě. Americká obchodní komora hledá právní nástroje, jak kroku prezidenta zabránit. Trump totiž cla použil jako nástroj bezpečnosti vzhledem k migračním proudům z Mexika do USA. Podnikatelé se také obávají, že Trumpův krok znemožní ratifikaci nové dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou.

Prezident zpracovatelské asociace varoval, že smíchat dohromady imigraci a obchod je „molotovův koktejl“ pro politiku s neblahými následky. Podnikatelské svazy USA varují, že poškozen bude americký průmysl i spotřebitelé.

Ostré reakce přicházejí i z Mexika. Trumpova cla znamenají, že vztahy mezi oběma zeměmi se vrátí o 30–40 let zpět. Trumpův krok vyvolal překvapení, protože i když vztahy byly kvůli imigraci napjaté, nikdo nepočítal s tím, že by Trump kvůli takovému problému využil cla.

Překvapen byl i mexický prezident. Mexičané nechápou, proč Trump nejprve vyjedná novou dohodu, a pak ji tímto způsobem zahodí. Obchodní zástupce Navarro se snažil všechny uklidnit s tím, že „nejde o celní válku“, jen je to snaha donutit Mexiko, aby dělalo to, co má dělat.

Trump to schytal z Kongresu i od republikánů. Někteří se domnívají, že problém imigrace je vážný, ale nelze ho řešit cly. Trump už v minulosti vyhrožoval, že hranici s Mexikem „zavře úplně“. Cla ve výši 25 % (se stupňováním do října) by měla dramatický efekt – oslabila by americký růst, Mexiko by rovnou spadlo do recese.

Investoři mají stále větší obavy z americké recese. Nejvíce by v takovém případě byl zasažen americký automobilový průmysl. Případnou odvetou by bylo silně poškozeno i americké zemědělství.

Cla jsou ovšem v první fázi katastrofou pro automobilový průmysl, protože součástky putují přes hranice USA a Mexika.

Ilustrační foto: Autor – wil.jones, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56290082

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.