Předsedkyně německé socdem Nahlesová rezignovala. Krize se prohlubuje

Rezignace je reakcí na evropské volby. Znovu se objevují pochybnosti o budoucnosti velké koalice.

Předsedkyně německé sociální demokracie (SPD) Andrea Nahlesová oznámila svou rezignaci, napsaly Financial Times. Německá SPD se tak propadá dále do krize. Nahlesová nebyla předsedkyní dlouho, jen od minulého roku. Měla straně pomoci na cestě vzhůru. Ale místo toho se SPD dál propadá a ztrácí voličskou podporu.

Její rezignace znovu oživí debaty o setrvání SPD ve velké koalici. Řada členů SPD se domnívá, že právě to, že SPD je menším partnerem ve vládě Angely Merkelové, může za její problémy. Někteří kritici si přejí, aby strana odešla z velké koalice ihned.

Nahlesová přiznává ve svém rezignačním prohlášení, že se pokoušeli ve straně udělat dvě věci najednou: vzít odpovědnost za vládu a zároveň obnovit svou důvěryhodnost jako strana. Nahlesová také přiznala, že interní stranické debaty jí ukázaly, že už nemá podporu spolustraníků, aby mohla SPD dále vést.

Nahlesová nejdříve ovšem chtěla interní hlasování, přičemž počítala, že kritici se do souboje nepřihlásí a ona sama svou pozici posílí. Ale tento krok se obrátil po vehementní kritice proti ní.

Otázka je, kdo zaplní prázdná místa, když osobnosti scházejí. Je tu ministr financí Olaf Scholz, jenže ten je mezi straníky, hlavně těmi v levém křídle, vrcholně nepopulární.

Obavy, že strana se nachází ve volném pádu, byly posíleny jedním z posledních průzkumů. V němž šokujícně vedou Zelení před CDU a sociální demokraté by získali jen 12 % hlasů. Z agentury, která průzkum prováděla, zaznělo, že se jedná o masivní ztrátu důvěry, která může vyústit až v to, že se strana stane zcela bezvýznamnou.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinski, Wikicommons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.