Británie se přibližuje možnosti dalšího referenda o EU

Druhé referendum, nebo parlamentní volby, to jsou dvě možnosti ukončení brexitového patu. Voleb se ale konzervativci nyní obávají.

Evropa stála křeslo dalšího britského premiéra, uvádí svůj článek ředitel Centra EU-Asie Fraser Cameron. Theresa Mayová se přidala ke svým předchůdcům Margaret Thatcherové, Johnu Majorovi a Davidu Cameronovi a rezignuje kvůli vztahům mezi EU a Velkou Británií. V jejím případě se jedná o Brexit.

Mayová se dopustila řady chyb, píše autor článku dále. K nim patří skutečnost, že z Brexitu neudělala celonárodní debatu, ale rozhodla se pojmout ho jako vnitřní záležitost Konzervativní strany, navíc soustavně ustupovala pravicovým ideologům, kteří požadovali odchod bez dohody.

Situaci pak ještě zhoršila, když svolala předčasné volby v roce 2017 a ztratila většinu v parlamentě, což ji dohnalo ke spolupráci se severoirskou DUP. Navíc otevřeně hlásala, že Británie chce opustit jednotný trh i celní unii, což znemožnilo nalezení kompromisu v otázce Severního Irska.

Po rezignaci premiérky 7. června si Konzervativní strana musí do konce měsíce najít nového lídra. Mezi asi deseti kandidáty se mluví hlavně o Borisu Johnsonovi, který dává najevo, že je zastáncem „žádné dohody“ s EU. Ostatně jako většina kandidátů na post šéfa strany.

Johnsona ovšem čeká řada problémů: EU dala najevo, že není ochotna znovu projednat dohodu o odchodu Velké Británie z EU. Zároveň nemá odchod bez dohody podporu v parlamentu.

Cestou ze slepé uličky jsou podle autorova mínění buď nové parlamentní volby, nebo uspořádání nového referenda. Ovšem po masivních ztrátách ve volbách do EP budou mít konzervativci z dalších voleb strach, což nahrává novému referendu. Druhou možnost podporuje i Labouristická strana, která díky lavírování také utrpěla velké ztráty a nyní hodlá vyslyšet hlas lidu.

Aby Británie zůstala, byl by nutný výsledek referenda alespoň 60:40 ve prospěch členství. Strana pro Brexit Nigela Farage už v evropských volbách ukázala efektivitu sloganu „řekni jim to znovu“. Pro druhé referendum je i Liberálně demokratická strana, která v posledních evropských volbách také posílila. Jenže britská politika je už třicet let nakažena anti-evropským virem, takže problematické vztahy mezi Británií a EU se dají očekávat i v nejbližší budoucnosti.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.