Čína si vytvoří vlastní černý seznam. Pomstí se za Huawei

Peking chystá další odvetu. Zavede vlastní černý seznam pro právnické osoby, které blokují nebo omezují dodávky pro čínské firmy.

Asia Times informují, že seznam tzv. „nespolehlivých právnických osob“ bude zahrnovat firmy, které blokují či snižují dodávky čínským firmám.

Peking ukázal, že má karty v ruce a chce hrát vysokou hru s USA. Vyhlásil černý seznam zahraničních firem.

Tento krok byl učiněn v návaznosti na americký zákaz – americké firmy nesmějí spolupracovat s čínským gigantem Huawei. Tento krok by mohl zásadním způsobem poškodit světovou ekonomiku, protože čínské a americké firmy se vzájemně vyženou ze svých domácích trhů.

Navíc se šíří zvěsti, že Peking zřejmě omezí export vzácných zemin a prvků do USA. Tyto zdroje jsou nutné pro moderní technologie, včetně vojenských. Asi 80 % importů vzácných prvků a zemin do USA zajišťuje právě Čína.

Americká omezení se Huawei silně dotkla, píší Asia Times. Google například oznámil, že už nebude poskytovat služby pro Huawei, které se týkají operačního systému Android. Google na čínském trhu moc přítomen není, ale jiné firmy jako Qualcomm jsou na tržbách z Číny závislí. Ztráta prodejů Huawei je úder, ale blokace na celém trhu je ještě horší.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.