Další rána pro Tsiprase. Komunální volby vyhrála opozice

Opoziční Nová Demokracie zopakovala úspěch a vládní Syriza oslabila. Předčasné parlamentní volby čekají zemi na začátku července.

Kandidáti opoziční konzervativní Nové Demokracie vyhráli v řeckých komunálních volbách v celkem 12 regionech z 13. Po špatných výsledcích evropských voleb v květnu to znamená další porážku pro vládní stranu Syriza.

Nová Demokracie zopakovala úspěch a její kandidáti obsadili posty většiny starostů velkých měst v zemi. V Aténách vyhrál s podporou 65 % synovec lídra opoziční strany Nová Demokracie Kyriakose Mitsotakise Kostas Bakoyannis. Straně Nová Demokracie se minulý týden v rámci místního hlasování, které proběhlo souběžně s evropskými volbami, také povedlo získat 5 postů regionálních guvernérů z celkem 13.

Výsledky evropských voleb, ve kterých Syriza tratila, vedly řeckého premiéra Alexise Tsiprase ke svolání předčasných parlamentních voleb na začátek července, o tři měsíce dříve, než se měly původně konat. Tsiprasovi se tak nepodařilo být prvním řeckým premiérem po 30 letech, který by dokončil svůj řádný mandát.

Tsipras se vypracoval z mladého komunistického lídra, který prosazoval „politiku střetu“ s řeckým establishmentem a evropskou politikou škrtů, v mistra politiky hlavního proudu a politického realismu. A to do té míry, že si vysloužil chválu od Angely Merkelové (která mu dříve hrozila vyhazovem z eurozóny), že je důvěryhodným spojencem. Dokonce byl nominován na Nobelovu cenu míru za to, že udělal z Řecka pilíř stability, komentovala situaci řeckého premiéra dopisovatelka Deutsche Welle Anthee Carasava.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.