Pentagon odmítá „politizaci“ americké armády

Odmítavou reakci ministerstva obrany vyvolal incident s válečnou lodí USS John McCain v Japonsku. Bílý dům si přál, aby „nebyla vidět“.

Americké ministerstvo obrany se ohradilo vůči krokům Bílého domu a odmítlo politizaci armády. Důvodem byl nezvyklý incident kolem americké válečné lodi USS John McCain v době návštěvy Donalda Trumpa v Japonsku. Bílý dům požadoval, aby loď byla v době prezidentova projevu v Japonsku „z dohledu“.

USS John McCain nese jméno Trumpova politického rivala, zesnulého senátora Johna McCaina. Nařízení vojenské kanceláře Bílého domu nebylo provedeno, protože se o něm dozvědělo velení amerického námořnictva.

V souvislosti s tím musel současný ministr obrany Patrick Shanahan nechat událost prošetřit a následně do Bílého domu vzkázal, že taková politizace armády není přijatelná.

Bílý dům se pak snažil význam události umenšit, prý šlo o iniciativu mladého člena administrativy, který jednal zbrkle, protože věděl, jaký má současný prezident vztah k zesnulému senátorovi.

Případ není jedinou událostí, která budí obavy z politizace americké armády, píše Reuters. Trump měl řadu zjevně politických projevů pro vojáky, a dokonce je povolal na hranice s Mexikem, což kritici označují za politické divadlo.

Ilustrační foto: Autor –  User:STB-1,CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5618021

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.