Rusko snad pomůže Venezuele se suverénním platebním systémem

Venezuela se chce zbavit závislosti na západních platebních systémech Visa, MasterCard a Maestro.

Alespoň podle mínění ruských expertů pomůže Rusko Venezuele vytvořit suverénní platební systém, píše se v článku ruských internetových novin Gazeta.ru. Venezuela už oznámila, že se chce zbavit závislosti na platebních systémech Visa, MasterCard a Maestro a využít k tomu nově vyvíjený ruský platební systém Mir. Ruští analytici přitom zdůraznili, že Peking i Moskva do Venezuely investovaly hodně a budou se snažit svoje zájmy ochránit.

Venezuela se zřejmě rozhodla s platností od 30. listopadu 2020 přerušit operace debetních karet a od 30. ledna 2020 i kreditních karet v systému plateb Visa, MasterCard a Maestro. Centrální banka Venezuely potvrdila, že pracuje na vlastním systému, ale nepotvrdila, že zakáže západní platební systémy. Ani ruská centrální banka nijak konkrétně nekomentovala, že by se Venezuela na Rusko obrátila ohledně přípravy nového platebního systému.

Přesto si analytici, například Petr Puškarev z GK TeleTrade, myslí, že venezuelský systém využije ruské zkušenosti a mohl by být „venezuelským klonem“ platebního systému Mir. Důvod je jednoduchý – platební systém Visa nebo MasterCard může být kdykoliv zablokován, což představuje hospodářské riziko.

Systém je potřebný i proto, že by zabezpečil ruské a čínské finanční toky ve Venezuele, došlo by k jejich vyvedení z dolarové zóny. Konkrétně: v roce 2011 dostala Venezuela od Ruska půjčku ve výši 3 miliardy dolarů. Od té doby byla, díky problémům Venezuely, půjčka několikrát restrukturalizována. Celkové investice Ruska ve Venezuele oceňují odborníci na 17 miliard dolarů. A celkové dluhy vůči Číně a Rusku, dvěma hlavním věřitelům Venezuely, dělají 100 miliard dolarů, tvrdí další ruský odborník Gajdar Gasanov.

Možnost zablokování západních platebních systémů považuje za reálnou také Timur Ajtonov. Nicméně vytvořit rychle vlastní platební systém nebude možné. Ajtonov míní, že by to trvalo 8 až 9 měsíců a Rusko by Venezuele svoje poznatky poskytlo.

Platební systém NSPK – čili česky Národní systém platebních karet – stál Rusko 65 milionů dolarů a venezuelský projekt by byl obdobně drahý. Mezinárodní platební systémy byly nuceny mu předat zpracování svých operací uvnitř Ruska. Po 4 měsících od rozhodnutí vytvořit samostatný systém začal NSPK pracovat, první karty se objevily po roce a půl a investice se vrátila za dva roky.

Jednání o vzniku venezuelského suverénního systému pro platby se ale odehrává v kontextu pokračujících ekonomických problémů s vysokou inflací a hluboké politické a humanitární krize. Od roku 2015 z Venezuely odešlo na 3 miliony lidí, v zemi je asi 34% nezaměstnanost. Rusko nemá ve Venezuele vlastní majetky, jeho vliv je hlavně finanční a týká se například předplácení za suroviny nebo zálohové dodávky ruských zbraní, míní další expert Gennadij Nikolajev. Ten je toho názoru, že riziko ztrát finančních prostředků Ruska ve Venezuele je vysoké. A to při jakémkoliv scénáři vývoje v této zemi.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.