Úder proti Madurovi? Rusko prý stahuje své lidi z Venezuely

Informaci přinesl americký deník Wall Street Journal s odvoláním na zdroj v ruské vládě. Rusko informaci popřelo.

Deník Wall Street Journal informoval, že Rusko stahuje své vojenské poradce z Venezuely a ponechává zde už jenom asi dvě desítky lidí. Doposud zde působila zhruba tisícovka ruských vojáků, ale ti byli v poslední době povolání zpět domů. Vojenští experti působili ve Venezuele prostřednictvím ruské státní společnosti Rostěch a jejich hlavní rolí měl být výcvik venezuelských vojáků v obsluze ruských zbraňových systémů.

Deník se odvolává na anonymní zdroj z ruského ministerstva obrany, který také tvrdí, že stažení je důkazem, že Moskva vidí budoucnost Madurova režimu černě. Rostěch prý vyhodnotil celkovou situaci a s ohledem na vlastních ekonomické těžkosti Ruska došel k názoru, že „bitva je prohraná“ a že z přítomnosti ve Venezuele neplynou žádné výhody.

V pondělí dopoledne ruská společnost Rostěch v reakci na článek uvedla, že informace WSJ se nezakládají na pravdě. K omezení počtu lidí ve Venezuele podle ruské strany nedošlo. Deník WSJ také přehnal počty lidí, kteří měli působit ve Venezuele, upozornil Rostěch.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.