Erdogan znovu potvrdil, že Turecko nakoupí ruský S-400

„Vzít tento krok zpět nepřichází v úvahu,“ vzkázal znovu turecký prezident.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan znovu v úterý řekl, že Turecko neuvažuje o tom, že by odstoupilo od dohody o nákupu ruského protiraketového systému S-400.

Prezident Erdogan promluvil s novináři po ranních modlitbách a dodal, že nabídka amerických Patriotů nebyla pro Turecko ve srovnání s ruskou nabídkou dostatečně výhodná. „Udělali jsme určitý krok, je tu dohoda a my ji dodržíme,“ sdělil. „Vzít tento krok zpět nepřichází v úvahu.“

Turecká dohoda o nákupu ruského obranného systému S-400 představuje problém pro Spojené státy a další západní spojence Turecka v NATO, kteří tvrdí, že ruský systém není kompatibilní s obrannou sítí NATO a představuje hrozbu pro stíhačky americké výroby F-35. Jejich dodání Turecku bylo zastaveno.

Podle Erdogana Turecko Spojeným státům nabídlo další práci nad tímto problémem. Nesdělil, jak na to reagoval Washington. Turecký lídr pak ještě dodal, že nabídka na nákup amerických raket Patriot nebyla tak dobrá jako to, co nabídla ruská strana.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.