Americké námořnictvo viní ruské letadlo z nebezpečného manévru

K incidentu mělo dojít nad Středozemním mořem. Obě strany mají na věc odlišný názor.

Americké námořnictvo tvrdí, že se ruská stíhačka v úterý nebezpečně setkala s americkým sledovacím letadlem v oblasti Středozemního moře. Ruská strana to odmítá – pilot se prý choval odpovědně. Americké námořnictvo prohlásilo, že „ačkoliv se ruské letadlo pohybovalo v mezinárodním vzdušném prostoru, tato interakce byla nezodpovědná“.

Podle amerického námořnictva se americké letadlo pohybovalo v souladu s mezinárodním právem a ruské letadlo nijak neprovokovalo. Mělo se jednat o celkem tři přiblížení, dvě z nich byla bezpečná. Třetí manévr ale představoval pohyb ve vysoké rychlosti přímo před americké letadlo, což vyvolalo turbulence a ohrozilo piloty a posádku letadla, tvrdí Američané.

Rusové vyslali letadlo Suchoj Su-35 ze své syrské letecké základny k americkému sledovacímu letounu, který se přibližoval k ruské námořní základně na syrském pobřeží, jakmile americké sledovací letadlo změnilo kurz, na základnu se vrátil i ruský Suchoj. Ruská strana odmítla nezodpovědné chování pilota.

Ilustrační foto: Autor – Sergey Vladimirov from RU a.k.a. Vlsergey – Sukhoi Su-35, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21264987

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.