Italové znovu uvažují o alternativní měně

V Itálii se znovu rozhořela diskuse o odchodu země z eurozóny.

V Itálii se znovu diskutuje o možnosti zavedení vlastní měny, euroskeptická koalice by údajně mohla tímto krokem usnadnit odchod z eurozóny. Návrhy vypracovala italská Liga, kterou vede Matteo Salvini.

Italská vláda by vydala dluh v malé denominaci, takže by mohl sloužit zároveň i jako prostředek směny. Za návrhem stojí Claudio Borghi, významný ekonomický poradce italské Ligy (dříve Liga severu), který je dlouhodobě kritický vůči eurozóně.

Tyto specifické dluhopisy, tzv. mini pokladniční poukázky, by mohly být občany využity k placení daní a vláda by jimi platila svým dodavatelům. Tím pádem by se z nich stala paralelní domácí italská měna.

Salviniho poradci nemají ministerské funkce, ale přeci jen už mají politickou pozici dost silnou na to, aby tyto nápady předkládali. Tento nástroj navíc zmiňuje i koaliční dohoda.

Investoři se zděsili, protože italský parlament odhlasoval, že vláda má zvážit využití tohoto nástroje pro platby svým dodavatelům.

Financial Times uvádějí názory řady italských ekonomů, někteří se domnívají, že takovýto krok by ulehčil odchod Itálie z eurozóny, jiní zase, že se by jednalo o porušení smluvních závazků eurozóny. Ale centrální banka Itálie uvedla, že by se nejednalo o zákonné platidlo, takže by to žádnou smlouvu neporušovalo.

Hlasování parlamentu ale nemá žádný zásadní legislativní význam, dochází k němu často a je spíše signálem pro vládu.

Je tedy možné, uzavírá článek FT, že hlasování parlamentu mělo jen symbolickou váhu, euroskeptikům však vlilo novou krev do žil.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.