V Dánsku se „soumrak“ sociální demokracie nekonal

Tradiční levicová politika a tvrdá azylová politika jsou receptem proti „soumraku“ sociální demokracie v Dánsku.

Německá Tagesschau v článku Carstena Schmiestera těsně před středečními volbami informuje, že v Dánsku se žádný soumrak sociální demokracie zřejmě nekoná. Je to díky Mette Frederiksenové a její tvrdé azylové politice.

Zdá se, že Dánové chtějí změnu – středopravicová koalice si nevede v průzkumech úplně skvěle.

Sociální demokraté se totiž změnili a lví podíl na tom má jejich nová šéfová Mette Frederiksenová. Není to žádná salonní socialistka, sází na tradiční levicovou politiku, ale v azylových otázkách je tvrdě vpravo, uvádí Schmiester. Její politika sází na nízké přistěhovalectví z nezápadních zemí, pracovní povinnost pro uznané uprchlíky a odsuny.

Frederiksenová říká, že je potřeba posílit stát blahobytu, chce jinou zelenou politiku a chce spravedlivou politiku vůči přistěhovalcům. Na prvním místě je pro ni blaho občanů.

Tímto programem bere body voličům populistické Dánské lidové strany, v níž je dnes řada bývalých sociálních demokratů – z frustrace nad příliš liberální politikou vůči cizincům odešli a je možné, že se vrátí. Bude to znamenat propad populistů, kteří doposud podporovali pravicovou koalici.

Existují i nové strany, které jsou velice kritické vůči islámu a EU a Dánská lidová strana je pro ně příliš „měkká“. Šéf jedné ze stran „tvrdé linie“ říká, že pokud se dostane k moci, všichni muslimové půjdou pryč. Má policejní ochranu a získává si pozornost v médiích.

Politologové ovšem tvrdí, že hlavní téma voleb je životní prostředí a klima, tedy zelená témata. To je nový jev, který souvisí s prožitkem horkého léta minulého roku – konkretizace ozřejmila komplexní problém.

Na druhém místě důležitosti je dánský zdravotní systém a klesající standardy – to říká opozice. A pak je to otázka přistěhovalectví, sice třetí, ale stále explozivní téma.

Včerejší volby potvrdily předpoklady. Dánská sociální demokracie vyhrála a získala 48 mandátů, tj. 25,9 % hlasů. Konzervativně-liberálně strana Venstre, která byla doposud u vlády, získala 23,4 % a má celkem 45 mandátů. Dánská lidová strana skončila na 8,7 % a  má 16 mandátů – oproti roku 2015 se jedná o ztrátu 21 mandátů v parlamentu s celkem 179 členy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.