Zelenského strana Sluha národa drtivě vede v předvolebních výzkumech

Zatím má prezidentská strana podporu 48,2 % rozhodnutých voličů, ukázal aktuální výzkum na Ukrajině.

Lídrem voličské podpory před červencovými předčasnými parlamentními volbami na Ukrajině je strana Sluha národa (SluNa), ukázal nový výzkum ukrajinské společnosti Rating.

Podle výzkumu se chystá podpořit stranu Sluha národa spojenou se současných prezidentem Volodymyrem Zelenským na 48,2 % těch, kdo se chystají volit a už se rozhodli koho.

Do parlamentu by se dále podle výzkumu dostaly i další politické subjekty. Opoziční platforma – Za život (pohrobek Opozičního bloku, pozn. red.) by získala 10,7 %, strana bývalého prezidenta Porošenka Evropská solidarita 7,8 %, Vlast bývalé premiérky Julie Tymošenkové má mít podporu 6,9 % a strana Hlas 5,6 %.

Ostatní politické strany mají podporu nižší než 5 %, takže by se do parlamentu nedostaly.

Podle výzkumu je antirating Porošenkovy strany Evropská solidarita na 52 %. Antirating znamená, že dotázání voliči se vyslovili v tom smyslu, že by pro stranu za žádných podmínek nehlasovali.

Výsledky výzkumu také ukazují, že pro 47 % dotázaných je hlavním motivem pro výběr politické strany to, aby tato politická strana dokázala udělat v zemi změny. Pro 30 % je kritériem pro volbu schopnost strany „zavést v zemi pořádek“. Mezi 14-15 % dotázaných uvedlo jako kritérium spravedlnost a silného stranického lídra.

Ilustrační foto: Autor – Tohaomg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77734936

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.