Proč chtějí Spojené státy najednou jednat s Íránem?

Důvodem mají být obavy ze blokování Hormuzského průlivu, které by vedlo ke globálnímu propadu ekonomiky. Ropa by stála 200 dolarů za barel i víc.

Největším tajemstvím letošního zasedání konference Bilderberg je podle novináře Pepe Escobara náhlá změna pozice Trumpovy administrativy ohledně jednání s Íránem, a to „bez podmínek“.

Escobar míní, že to má co do činění z Hormuzským průlivem. Jeho zablokování Íránem by odřízlo ropu a plyn z Iráku, Kuvajtu, Kataru a Íránu od světového trhu. Je to 20 % světové ropy.

Nedávno vznikla debata o tom, zda by americká pátá flotila, která je situována v blízkosti průlivu, mohla Íránu v něčem takovém zabránit. Írán má protiraketový systém na svém území, a to podél severní hranice Perského zálivu. Podle zdrojů z USA, píše dále Escobar, na stole prezidenta Trumpa přistálo několik zpráv, které ukazují na to, že zablokování Hormuzu by znamenalo otřes pro světový finanční systém. Trh s deriváty by dokonce vybuchnul.

Banka pro mezinárodní uspořádání ocenila dohody o derivátech na hodnotu 542 bilionů dolarů, jejich hrubá tržní hodnota je jen 12,7 bilionů, ale jiní to vidí jinak a ve vyšších číslech.

Teherán o této „jaderné možnosti“ pro světové finance nemluvil oficiálně, ale Escobar tvrdí, že v Íránu došlo k debatě o takové možnosti díky iniciativě velitele Íránských revolučních gard Kasima Solejmáního. A patřičný vzkaz pak docestoval i signatářům jaderné dohody v Evropě, kde vzbudil paniku.

Odborníci na ropné deriváty vědí dobře, že podobný scénář by vedl k ceně ropného barelu v hodnotě 200 dolarů nebo i víc. A propad derivátového trhu by pak vedl k bezprecedentní globální recesi. Dnešní ministr financí USA a dřívější bankéř Goldman Sachs Steve Mnuchin o tom musí dobře vědět.

Zdá se, že sám Trump všechno vyžvanil. Nyní řekl veřejně v podstatě to, že Írán nemá pro USA strategickou hodnotu – podle zdroje z USA se Trump snaží zachovat si tvář po tom, co ho jeho poradci John Bolton a Mike Pompeo dostali do problémů. O jednání nežádá Írán, ale Spojené státy.

A tak se vracíme k Pompeově neplánované cestě na bilderbergskou konferenci ve Švýcarsku. Nebyl tu kvůli své lásce k čokoládě nebo sýru, přijel uhasit obavy atlantické elity. Po týdnu hrozeb Íránu nyní z USA zní, že Washington chce jednat bez předem daných podmínek.

Escobar potom v závěru článku odbočuje od tématu Íránu k problematice Číny a píše ještě o bezpečnostní konferenci, která se koná v Shangri-La v Singapuru, odkud zazněl vzkaz Číny ohledně Tchaj-wanu a také situaci v oblasti Jihočínského moře a čínských nároků na něj (jde rovněž o důležitou trasu pro přepravu zboží – včetně ropy – mezi Blízkým východem a Asii – pozn.red.)

Více v původním článku.

Situování Hormuzského průlivu na mapě světa

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.