Vedra způsobují zdravotní problémy. A bude hůř

Klimatická změna dopadá na zdraví lidí. Očekává se nárůst infekčních nemocí, otrav jídlem, ale také psychických problémů.

Nová zpráva 24 národních akademií věd a jejich expertů stanovila rozsáhlé škody, které způsobuje globální oteplení na zdraví lidí. Ještě větší negativní dopady se dají očekávat v budoucnosti. Informoval o tom deník The Guardian.

Vlny veder a záplavy si vyžádají nové oběti v souvislosti s tím, že extrémy počasí budou častější a silnější, přibydou i závažné vedlejší účinky, od šíření nemocí přenášených komáry po zhoršení mentálního zdraví.

Klimatická změna „musí být hodnocena jako jedno z největších ohrožení zdraví,“ řekl k tomu profesor Andrew Haines.

Zpráva však obsahuje i pozitivní příklady, například snižování emisí zachrání v Evropě až 350 tisíc lidí ročně před předčasnou smrtí způsobenou znečištěním ovzduší. I ekonomické přínosy opatření proti změnám klimatu budou pravděpodobně podstatné.

Nová zpráva se konkrétněji věnovala vědeckým důkazům dopadu globálních veder na zdraví lidí. Vedra, záplavy a sucha podle ní přímo ovlivňují zdraví krátkodobě, ale mají i vliv dlouhodobý. Dopady na mentální zdraví zahrnují například posttraumatickou stresovou poruchu, nervozitu, deprese a další.

Jsou zde také obavy o produkci potravin. Odhaduje se, že ve Středomoří klesnou v nejbližších dekádách výnosy hlavních zemědělských plodin o 5-25 %. Vedle toho však zpráva uvádí, že i malé snížení konzumace masa by mohlo vést k výraznému snížení emisí a mělo by pozitivní dopady na zdraví.

V souvislosti se zvyšováním teplot se v Evropě předpokládá větší šíření infekčních chorob přenesených komáry nebo klíšťaty, ovšem zvýší se i počet otrav jídlem (salmonela), v úvahu je třeba vzít i bakteriální resistenci na antibiotika. Podle zprávy se budou příští generace muset vyrovnat s dlouhodobými dopady změn klimatu a nárůstem zdravotních rizik, která jsou s ní spojena. Vědci se ovšem v otázce zdravotních rizik pohybují do značné míry „na neznámém území“.

Uhlíkové emise stále rostou a vědci volají po jejich rychlém a zásadním omezení, které by zastavilo růst teploty k 1,5 stupni Celsia nad úrovní před průmyslovou revolucí a umožnilo vyhnout se ještě horším dopadům.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.