Německá sociální demokracie: Největší svaz chce jít tvrdě nalevo

Strana se ocitá v hluboké krizi a hledá východisko, které by mělo být na prvním místě obsahové.

Německá sociální demokracie SPD v Severním Porýní-Vestfálsku chce krizi strany vyřešit obsahově – nový profil má být jasná rudá. Přesto ale zaznívají hlasy, že Kevin Kühnert je na vedení strany moc mladý, napsal německý deník Die Welt.

Německá sociální demokracie je v hluboké krizi – proto chce nemocnější sdružení ze Severního Porýní-Vestfálska obsahovou změnu, ne personální zemětřesení. Sjezd strany by se měl podle tohoto sdružení konat v prosinci, jak bylo naplánováno. Je potřeba čas k obsahové diskusi a zvážit práci velké koalice.

Strana by se neměla nechat tlačit do kouta CDU – neboť i ta dostala od svých partnerů čas, aby si našla náhradu za Angelu Merkelovou.

V Dolním Sasku se probírala možná jména s tím, že Kühnert, který nyní vede mladé sociální demokraty, je ještě příliš mladý, ale za deset let už může stranu vést. Severní Porýní usiluje hlavně o „vyostření profilu strany“. SPD musí jasně deklarovat, jakou má pozici ve stranickém systému, díky čemu je nezastupitelná. Tento významný svaz uvedl jako body: navýšení daní pro bohaté, zavedení digitální a transakční daně, zrušení programu Hartz IV, spojení ochrany klimatu a sociální spravedlnosti.

Jiní ovšem tvrdí, že takováto rudá by straně neprospěla. Založená iniciativa „pravá sociální demokracie“ říká, že nemohou být stranou znárodnění ani Levicí 2.0. „Pravá sociální demokracie“ má být strana pro široké vrstvy levého středu.

Zdá se, že prozatím nejsou silné hlasy po vystoupení z velké koalice, spíše jde o zvýšení tlaku na CDU, aby neblokovala obsahově důležité věci. Obě dvě strany zaznamenaly v evropských volbách velké ztráty. Andrea Nahlesová proto ohlásila svůj odchod.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.