Putin a Si navyšují strategickou hru

Silné a fungující strategické partnerství Ruska a Číny je noční můrou pro Spojené státy americké.

Pepe Escobar píše o pevném vztahu mezi čínským a ruským prezidentem.

Pohled na srdečné potřesení rukou mezi čínským a ruským prezidentem zosobňuje noční můru USA. Vrací se k Mackinderovi i k Brzezinskému s jeho „Velkou šachovnicí“, kteří se soustředili na to, že v Eurasii se nesmí objevit konkurent USA. Jenže ten tu přesně je, píše Escobar. Je to rusko-čínské strategické partnerství.

Opět byla schválena řada dohod. Jedna z nich je zásadní, myslí si Escobar. Je to platební přeshraniční systém, který bude využívat rubl a jüan tak, aby se obě dvě země vyhnuly dolaru.

Jedná se o téma, které bylo již v minulosti diskutováno i na úrovni skupiny BRICS. Je možné, že se stane inspirací pro používání jiných měn, a nemusí to být jen rubl a jüan.

Si varoval, že mezinárodní situace zaznamenává velké, bezprecedentní změny. Roste role protekcionismu, unilateralismu, silové politiky a hegemonismu.

Což je ovšem tedy velmi mírně řečeno, píše Escobar. Rusko je pod tvrdými americkými sankcemi, Čína čelí celkové obchodní válce. Rusko-čínské strategické partnerství je noční můrou americké bezpečnostní strategie.

Geopoliticky jsou obě země synchronizovány. Ať je to Sýrie, střední Asie a Kavkaz – to se týká migrující „rebelů“, neboli džihádistů. Shodnou se, že je potřeba udržet íránskou jadernou dohodu. Že je potřeba pracovat společně na korejském poloostrově a že je potřeba pomoci Venezuele.

Putin maximálně podporuje Jeden pás, jednu stezku a usiluje o propojení s Eurasijskou ekonomickou unií.

Setkali se zástupci ruských a čínských firem i na energetickém fóru, které organizoval Rosněfť a China National Petroleum Corporation.

Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum je největším ruským obchodním fórem. Nelze pochopit, co se v eurasijské integraci děje bez účasti na tomto fóru.

Šachovnice je zcela monopolizována střetem mezi USA na jedné straně a Ruskem a Čínou na straně druhé. Proto je setkání Putina se Si Ťi-pchingem tak důležité.

Setkají se brzy znovu, na roční konferenci Šanghajské organizace spolupráce, kde s k nim připojí země střední Asie, včetně pozorovatele Íránu. Jedno z témat jistě bude, co udělat s Módím, který uspěl ve volbách a je „kolegou“ v uskupení BRICS. Je otázkou, do jaké míry sní o tom, že bude hvězdou v americké indo-pacifické strategii, což není nic jiného než mechanismus k zadržování Číny.

Nu a pak se setkají znovu na konci června v Ósace, kde se koná summit zemí G20.

Letošní setkání v Petrohradu se točilo kolem eurasijské integrace. Pozoruhodné je, že Západ toto fórum téměř zcela ignoroval.

Escobar upozorňuje na debaty týkající se dopravy, energetiky, změny paradigmatu, investic v oblasti Eurasie.

Setkání ruského a čínského prezidenta při tolika zásadních příležitostech ukazují, jak bude postupovat eurasijská integrace. Je to změna paradigmatu: národy spolupracují a jsou připraveny obcházet dolar jako světovou měnu.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky ruského prezidenta, www.kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.